حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه رشت که در مصلی امام خمینی(ره) برگزار شد، ظهور امام زمان(عج) را در روز جمعه دانست و اظهار کرد: باید در روز جمعه منتظر ظهور بقیه الله و آغاز حکومت عدالت گستر ایشان باشیم، لذا برای ظهور دعا می کنیم و ماه رجب بهترین فرصت برای استجابت دعاست.

وی با اشاره به حضور یک کشور بزرگ کمونیست در همسایگی گیلان، افزود: استان گیلان سابقه درخشانی در تاریخ، فرهنگ، علم و مذهب دارد و همواره رجال دینی این استان در برابر دشمنی ها و ترویج فساد ایستادگی کردند و اجازه ندادند مردم از دین جدا شوند.

محمدی گلپایگانی، با بیان اینکه دشمن با اصل نظام جمهوری اسلامی مشکل دارد، تصریح کرد: در طول عمر چهل ساله انقلاب بحران ها و فتنه های مختلفی را پشت سر گذاشتیم و همواره در معرض توطئه های دشمنان قرار داشته و داریم لذا مقام معظم رهبری همواره بر مقاومت و ایستادگی تاکید فرمودند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری، توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران را خارج از تصور دشمن دانست و متذکر شد: امروز مقام معظم رهبری این کشور را به بهترین وجه اداره می کنند و در بسیاری از عرصه ها به خودکفایی رسیده ایم.

وی با بیان اینکه موشک های ما قادر است خاک دشمن را هدف قرار دهد، گفت: دشمن از هراس جسارت تعرض به حریم ایران را ندارد، زیرا می داند این ملت شهادت را هدف خود قرار داده اند و با عزت و اقتدار در برابر آنان ایستادگی خواهند کرد.

محمدی گلپایگانی، با اشاره به نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی، عنوان کرد: رهبری در این نامه از اسلام تعبیر به دین گذشت و مهربانی کردند و از جوانان خواستند که نسبت به قرآن کریم شناخت پیدا کنند.

این کارشناس دینی، مرحوم آیت الله احسانبخش را یکی از شخصیت های مبارز گیلانی دانست و اضافه کرد: ایشان در زمان تصدی نمایندگی ولی فقیه در استان گیلان بیش از چهار هزار کامیون برای پشتیبانی از جبهه فرستاد و این خدمات فراموش شدنی نیست.

وی با اشاره به موافقت مقام معظم رهبری با استعفای آیت الله قربانی، اظهار کرد: آیت الله قربانی طی نامه ای از رهبری خواست که از نمایندگی ولی فقیه در استان گیلان کناره گیری کند، زیرا قادر به اقامه نماز جمعه نبود. متاسفانه شبهه افکنی هایی درباره مجتمع «آدینه رشت» مطرح و منسوب به رهبری شد؛ این در حالی است که رهبری انقلاب فرمودند از جریان ساخت این مجتمع خبر ندارند.

محمدی گلپایگانی، اداره مجتمع آدینه رشت جهت احقاق حقوق مردم را به آیت الله فلاحتی سپرد و گفت: نماینده جدید ولی فقیه در استان گیلان یک شخصیت علمی و ارزشی است و لذا مردم با حضور گسترده و پرشور در نماز جمعه از امام جمعه خود حمایت کنند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری، با بیان اینکه یکصدایی و وحدت ضامن ماندگاری نظام و انقلاب است، اظهار کرد: همه را به اتحاد و انسجام و دوری از اختلاف و تفرقه به عنوان شاخصه انقلاب اسلامی توصیه می کنم. مادامی که جامعه ایران اسلامی بر محور وحدت و یکپارچگی استوار باشد، این نظام و انقلاب ماندگار خواهد بود.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری، از زحمات آیت‌الله قربانی، نماینده سابق ولی فقیه در استان گیلان تقدیر و تشکر کرد و یادآور شد: آیت الله فلاحتی به عنوان نماینده جدید رهبر معظم انقلاب در گیلان از سابقون و صاحب کمالات بسیاری است لذا با آمدن ایشان بی تردید توفیقات بزرگی نصیب گیلانی ها خواهد شد.