رویترز گزارش داد، این دادگاه آلمانی ضمن موافقت با آزادی کارلس پوجدمون، رهبر سابق جدایی‌طلب کاتالونیا به قید وثیقه اظهار کرد، استرداد او به اسپانیا برای اتهامی خفیف‌تر از سوءاستفاده از سرمایه‌های عمومی می‌تواند صورت گیرد.

فراک هولمر، سخنگوی دادگاه آلمان توضیح داد، این حکم به این معنا است که پس از استرداد، پوجدمون نمی‌تواند به اتهام ایجاد آشوب در اسپانیا مورد محاکمه قرار گیرد زیرا جرم او از این اتهام خفیف‌تر تشخیص داده شده است.

هولمر افزود: اکنون دادگاه باید درباره احتمال استرداد پوجدمون به دلیل اختلاس تصمیم‌گیری کند. اگر اتهام او این باشد و پوجدمون بتواند به دلیل سوءاستفاده از سرمایه‌های عمومی به اسپانیا بازگردانده شود، محاکمه برای ایجاد آشوب ممکن نخواهد بود.

یکی از سخنگوهای اسپانیا پیشتر گفته است که این کشور به رای دادگاه آلمان احترام خواهد گذاشت.

دادگاه آلمان اظهار کرد، اتهام ایجاد آشوب که پوجدمون در اسپانیا به آن متهم شده، در آلمان یک اقدام مجرمانه محسوب نمی‌شود و علاوه بر آن، مولفه‌ خشونت که اتهام خیانت را توجیه کند نیز در این پرونده وجود ندارد.

سخنگوی دادگاه آلمان گفت: اقداماتی که پوجدمون به خاطر آن‌ها تحت پیگرد قانونی قرار گرفته، بر اساس قوانین آلمان مجرمانه شمرده نمی‌شوند.

اتهام ایجاد آشوب در اسپانیا می‌تواند تا ۲۵ سال حبس را در پی داشته باشد.

دادگاه آلمان ارزش وثیقه برای آزادی پوجدمون را ۷۵ هزار یورو اعلام کرده است. به گفته سخنگوی دادگاه آلمان، پوجدمون باید تا زمانی که رسیدگی به درخواست استرداد او ادامه دارد، در آلمان بماند و به طور هفتگی به دادگاه گزارش دهد.

این دادگاه در شرح تصمیم خود برای آزادی پوجدمون به قید وثیقه اظهار کرد: خطر پرواز او وجود دارد اما از آن‌جا که استرداد او به اتهام ایجاد آشوب غیرمجاز است، خطر پرواز اساسا کاهش می‌یابد.

ولفگانگ شومبرگ، وکیل آلمانی پوجدمون به خبرگزاری رویترز گفت، او در تلاش است تا مبلغ وثیقه را به آلمان منتقل کند. وی افزود: امیدواریم اسپانیا به اندازه کافی هوشمند باشد که حکم دستگیری در سراسر اروپا برای پوجدمون را به طور کامل لغو کند.