سردار اسکندر مومنی پس از بازدید از پلیسراه شرق استان تهران و محور هراز با حضور در جمع خبرنگاران گفت: خوشبختانه مردم امسال همکاری بسیار خوبی با پلیس داشته و از این بابت باید از آنان قدردانی کنیم. به طوری که شاهد مدیریت سفر از سوی هموطنان و ترافیک کمتر در مقایسه با سال‌های قبل در جاده‌ها بودیم و آمارها نشان می‌دهد که همکاری مردم با پلیس و دیگر دستگاه‌ها در رعایت قوانین و مقررات افزایش داشته است.

مومنی با بیان اینکه موج نخست بازگشت از سفرها و موج دوم آغاز سفرهای نوروزی طی دیروز و امروز با یکدیگر تلاقی داشته است، گفت: این موضوع باعث افزایش حجم ترافیک در جاده‌های کشور شده و البته همکاران من و دیگر دستگاه‌های امدادی در آماده‌باش کامل هستند.

وی با بیان اینکه تاکنون روزهای چهارم و پنجم فروردین‌ماه پرتصادف‌ترین روزهای نوروز ۹۷ در جاده‌های کشور بوده است، گفت: بنابر آمارهای ما استان‌های فارس، اصفهان، کرمان و خراسان رضوی پرتصادف‌ترین استان‌های نوروزی هستند و مسافران در دور دوم سفرها بیشتر جوانب احتیاط را رعایت کنند.

مومنی همچنین از افزایش ۱۲ درصدی سفرها در نوروز امسال خبر داد و گفت: محورهای مواصلاتی استان‌های مازندران، گیلان، قم، فارس و خراسان رضوی پرترددترین جاده‌های کشور در نوروز امسال بودند.

وی با تاکید بر اینکه رانندگان باید ضمن رعایت سرعت مجاز در سفرها حتما به ازای هر دو ساعت رانندگی دقایقی را استراحت کنند، خاطرنشان کرد: تجربه ثابت کرده است که رانندگی با سرعت غیرمجاز حداکثر تا ۱۰ دقیقه زمان رسیدن به مقصد را کاهش می‌دهد، بنابراین لازم است که رانندگان از عجله و شتاب در رانندگی خودداری کرده و مسیر و طول سفر را نیز به عنوان بخشی از سفر تلقی کنند.

مومنی همچنین از ارتقای شاخص‌های امنیتی کشور در نوروز امسال در مقایسه با سال قبل خبر داد و گفت: با توجه به شاخص‌های امنیتی موجود، امسال وضعیت امنیتی بهتری را به نسبت سال قبل داشتیم.

وی درباره امنیت مناطق مرزی نیز گفت: همکاران من در پلیس از نقطه صفر مرزی تا جاده‌ها و عمق شهرها در آمادگی کامل هستند و تا به این لحظه امنیت بسیار خوب و قابل قبولی را در نقاط مختلف کشور داشته‌ایم.