افزون بر اردکانیان، کاوه مدنی معاون سازمان حفاظت محیط زیست، عباس کشاورز معاون وزیر کشاورزی و حسین دهقانی سانیج دبیر کمیته بهره وری آب، دیگر اعضای هیأت بلندپایه ایرانی شرکت‌کننده در این رویداد مهم بین المللی مربوط به ذخایر آبی هستند.

تارنمای خبری «برازیلیا این فوکو» در مورد این اجلاس نوشت: برخی از نمایندگان وزراتخانه ها و هیات های حاضر در این همایش؛ در موضوعات بیانیه وزراء که جهت رسیدگی به کمبود آب، تغییرات آب و هوا، راهبردهای بهره برداری آب، استفاده از روش های جدید توسعه پایدار و ابعاد دیگری که نیاز به بررسی دارد، بحث و تبادل نظر کردند.

تعدادی از کشورها نیز پیشنهاد دادند که تغییراتی در بیانیه طبق نیازهای آتی آنها اعمال شود. ارایه برخی پیشنهادات، موجب گرم شدن مباحث شد و مسائل سیاسی میان آنها مورد توجه قرار گرفت. 

برخی نکات بیانیه به این می پرداخت که تقسیم آب توسط کشورهایی که دارای منابع طبیعی آب بیشتری هستند، باید مورد تشویق قرار گیرد. این مساله از سوی نماینده ترکیه مورد تفسیر قرار گرفت و با مصری ها در خصوص اینکه نباید مرزی در تقسیم آب و همکاری میان کشورها برای استفاده آتی وجود داشته باشد، اختلاف نظر پیدا کردند. ترکیه قصد مشارکت در متن تشویقی ارائه دهنده برخی تغییرات، نداشت. اما هیات مصری از همکاری میان ملت ها برای استفاده از آب حمایت می کرد، چرا که پیش بینی می شود این کشور در آینده با کمبود شدید آب روبرو خواهد شد. 

نمایندگان فلسطین و رژیم صهیونیستی نیز در خصوص متن اختلاف داشتند. نماینده فلسطین پیشنهاد نمود که عبارت &#۳۹;حقوق آبی سرزمین های اشغالی، نیز باید تضمین شود&#۳۹; به متن اضافه شود که با مخالفت اسرائیل روبرو شد. 

این مباحثه از ساعت ۱۵ یکشنبه تا ساعت ۲۳ به دلیل اختلاف نظرها ادامه داشت.

لازم به توضیح است &#۳۹;هشتمین اجلاس جهانی آب (WWF۸) که مهم ترین رویداد بین المللی مرتبط با ذخایر آبی است، از ۱۸ تا ۲۳ مارس ۲۰۱۸ ( ۲۷ اسفند۹۶ تا سوم فروردین ماه۹۷) در برازیلیا ادامه دارد. مراسم افتتاحیه در صبح روز ۱۹ مارس (۲۸ اسفند ماه) با حضور میشل تمر رئیس جمهوری این کشور و ۱۱ تن از سران کشورها که در تاریخ این اجلاس بی سابقه است، در کاخ وزارت امور خارجه برزیل برگزار شد. 

به گزارش تارنمای &#۳۹;مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری تهران&#۳۹; (تحت پوشش یونسکو)؛ شورای جهانی آب در سال ۱۹۹۶ تأسیس شد. دبیرخانه مرکزی این شورا در شهر مارسی کشور فرانسه مستقر بوده و در حال حاضر بیش از ۵۰۰ شخصیت حقوقی از زیر مجموعه های سازمان ملل متحد، نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی، بخش های دولتی، وزارتخانه‌ها، مؤسسات علمی و … عضو این شورا هستند. یکی از مهم ترین وظایف شورای جهانی آب، برگزاری اجلاس شورای جهانی آب است که از سال ۱۹۹۷ به این سو هر سه سال یک بار به عنوان بزرگ ترین رویداد آبی در سطح بین الملل، با هدف بسیج نمودن خلاقیت،‌ نوآوری، ارایه طرح‌های ابتکاری و دانش و اطلاعات جدید، در حوزه آب برگزار می شود. تاکنون هفت اجلاس از سال ۱۹۹۷ به ترتیب در کشورهای مراکش (۱۹۹۷)، هلند (۲۰۰۰)، ژاپن (۲۰۰۳)، مکزیک (۲۰۰۶)، ترکیه (۲۰۰۹)، فرانسه (۲۰۱۲) و کره جنوبی (۲۰۱۵) برگزار شده است.