محمد شریعتمداری در دیدار وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان اظهارداشت:در سفر آتی رییس جمهور به آذربایجان آمادگی داریم  در زمینه های مشترک به مذاکره بپردازیم.

 

وی اضافه کرد:برای توسعه همکاریهای صنعتی حتما پیشنهاد می کنم هیات مشترکی از دو طرف زمینه های همکاری صنعتی و تجاری را از هر دو طرف مورد توجه و بررسی دقیق قراردهند و امیدوارم با شناخت دقیق تر به سند همکاریهای صنعتی بین دو کشور برسیم.

 

شریعتمداری افزود: امیدوارم  این سند نقشه راهی برای توسعه همکاریهای بخش دولتی و خصوصی باشد  و بسیار علاقمندم که اتاقهای بازرگانی  روابط دقیق تر و عمیق تری داشته باشند.وی تاکید کرد: برای نزدیک شدن بخش های خصوصی دو کشور اتاقهای بازرگانی می توانند کمک موثری داشته باشد.

 

شریعتمداری یاد آور شد: در سایه این تمهیدات و ایجاد زیر بناها  در همکاریهای صنعتی و تجاری می توانیم مسیر همکاریهای صنعتی را دقیق تر به پیش ببریم.

 

وی مجموع مبادلات اقتصادی تجاری ایران و آذربایجان را طی سالهای اخیر با دنیای خارج بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار برآورد کرد و افزود: اما سهم این دو کشور در همکا ری مشترک دو جانبه کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار است و این نشان از ظرفیتهای افزایش سهم همکاریها دارد.

 

وزیر صنعت ، معدن و تجارت  فرهنگ و نزدیکی فاصله دو کشور را از زمینه های ایجاد همکاریهای تجاری ساده و سهولت در آن عنوان کرد و افزود: حرکت به سمت همکاری اقتصادی پیچیده تر نیازمند همکاری و تلاش بیشتر است.

 

وی با اشاره به ایجاد کارخانه تولید خودرو با همکاری گروه صنعتی ایران خودرو در این کشور افزود: این کارخانه برای  دستیابی به ۱۰ هزار خودرو فعال می شود و در ادامه دستیابی به ۵۰ هزار خودر در سال مد نظر خواهد بود و برای تحقق این هدف باید تمهیدات بازرگانی هم وجود داشته باشد.

 

شریعتمداری از آمادگی کشورمان برای امضای موافقت نامه تجارت ترجیحی بین ایران و آذربایجان خبر داد و گفت: موافقت نامه تجارت ترجیحی را با اوراسیا به امضا رساندیم و در آینده نزدیک عملیاتی می شود  و آمادگی داریم برای امضای این موافقت نامه  با کشور آذربایجان هیاتی را مبادله و در اولین فرصت آن را ساری و جاری کنیم.

 

وی با اعلام آمادگی صندوق ضمانت صادرات و سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران و سازمانهای ایدرو وایمیدرو برای همکاریهای مشترک ، تولید سیمان، کاشی و سرامیک و مصالح ساختمانی و فولاد و‌تراکتور سازی و ماشین آلات کشاورزی و صنایع غذایی  را از زمینه های همکاری عنوان کرد.

 

شریعتمداری  گفت:  در زمینه تولید فولاد اسفنجی اولین تولید کننده در جهان و در کل زنجیره فولاد عنوان چهاردهم را در اختیار داریم.

 

وی یاد آور شد: ۱۱۰میلیون تن ظرفیت جدید در حوزه فولاد با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال احداث است که می تواند برای تامین نیازهای کشور آذربایجان مورد استفاده قرارگیرد.

 

وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت کشورمان با اشاره به فعالیت ۷۳۲ شرکت ایرانی در آذربایجان آن را پتانسیل بزرگی برای گسترش همکاریهای بیشتر در آینده نزدیک عنوان کرد.

اعلام آمادگی جمهوری آذر بایجان برای امضای یادداشت تفاهم همکاری با ایرانوزیر اقتصاد کشورآذربایجان نیز از آماده سازی یاد داشت تفاهمی بین  دو کشور خبر داد و گفت: امیدوارم در سفر آتی رییس جمهور ایران  به آذر بایجان به امضا برسد.

شاهین مصطفی یف ، بر ضرورت  بالا بردن حجم تجارت دوجانبه تاکید کرد و افزود: برای پذیرش هیات کار شناسی از ایدرو   در این زمینه آمادگی کامل داریم. 

 

وی جمهوری نخجوان را از پتاسنیل های خوب همکاری های دو جانبه عنوان کرد و افزود: حجم تجارت دو کشور در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۶ درصد افزایش یافت.

 

مصطفی یف  با دعوت از وزیر صنعت ، معدن و تجارت کشورمان برای سفر به این کشوراز آمادگی کشورش برای مذاکره در زمینه های مشترک همکاری های صنعتی و تجاری خبر داد.