پیشینه حضور نشان می‌دهد که رئیس‌جمهور بعضاً حضور نمی‌یافته است اما روسای مجلس و دستگاه قضا منظم‌تر بوده‌اند. هم از تحلیل‌‌ها و هم از اخبار چنین برمی‌آید که عدم حضور آنان در جلسات مجمع در اعتراض به حضور احمدی‌نژاد است.

از اواخر دی ماه گذشته، غالب جلسات مجمع تشخیص، بدون حضور روسای سه قوه برگزار شده است.

به طور مشخص، در تاریخ‌های ۳۰ دی‌ماه، ۱۴ بهمن‌ماه و پنجم اسفندماه جلسات مجمع بدون حضور روسای سه قوه برگزار شده بود.  نگاهی به برنامه‌های خبری روسای قوا نشان می‌دهد که در برخی از این روزها روسای قوه مجریه و قضاییه همزمان با جلسات مجمع جلسات رسمی دیگری داشته‌اند.

روز شنبه سی‌ام دی‌ماه، حسن روحانی رئیس‌جمهوری پیش از ظهر با سفرای جدید سه کشور لهستان، قبرس، غنا و کوبا دیدار داشت. در این جلسات استوارنامه‌های این سفرا تقدیم رئیس‌جمهوری ایران شد، اما در این روز خبری از دو رئیس قوه مقننه و قضاییه در دست نیست.

جلسه بعدی مجمع در تاریخ شنبه ۱۴ بهمن‌ماه برگزار شد که اعضای آن پیش از برگزاری جلسه رسمی، برای تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل در مرقد امام(ره) حاضر شدند. در این روز خبری مبنی بر جلسه و برنامه رسمی از حسن روحانی منتشر نشد، اما رئیس‌جمهور روز جمعه ۱۳ بهمن‌ماه، در آخرین روز سفر استانی‌اش در کرمان بود. علی لاریجانی، رئیس مجلس نیز در این روز در صحن علنی مجلس ریاست جلسه رسیدگی به لایحه بودجه را برعهده داشت. در این روز خبری از برنامه‌های رئیس قوه قضاییه نیز در دسترس نیست.

رئیس‌جمهوری پنجم اسفند و همزمان با جلسه مجمع که پیش از ظهر برگزار می‌شد، در مراسم اختتامیه سی‌ویکمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی سخنرانی داشت. رئیس مجلس نیز اگرچه غایب این جلسه بود ولی به نظر می‌رسد او در یک سفر غیررسمی استانی بود. گفتنی است در این مدت، دفاتر روسای سه قوه هیچ کدام توضیحی درباره علت غیبت خود در جلسات مجمع منتشر نکرده‌اند