رویترز گزارش داد، این انتخابات میان دوره‌ای با هدف پر کردن چهار کرسی شورای قانونگذاری هنگ کنگ در حال برگزاری است که زمانی در اختیار قانونگذاران حامی دموکراسی این منطقه بود که پس از ایراد سوگند مشکل دار برکنار شدند. منتقدان این اقدام را با انگیزه سیاسی و با هدف تضعیف اپوزیسیون دانسته‌اند.

رای‌گیری امروز با رای‌گیری در پارلمان پکن تلاقی زمانی دارد که در آن انتظار می‌رود محدودیت‌های مربوط به دوران ریاست جمهوری چین از بین رود و رای‌گیری در پارلمان پکن سکوی پرشی برای ریاست جمهوری بدون محدودیت برای شی جینپینگ خواهد بود.

درج این خبر باعث دلواپسی‌هایی در هنگ کنگ شده و آنها نگران هستند که اعطای مدت نامحدود ریاست جمهوری به شی جینپینگ زندگی دموکراسی خواهان در این قطب اقتصادی چین را با مشکل همراه کند.

یکی از رای دهندگان گفت:‌ شی جینپینگ می‌خواهد امپراتور باشد. هیچ‌کس بر این باور نیست که چنین فردی مناسب هنگ کنگ هم باشد.

رئیس جمهوری چین در جریان سفر ژوئیه گذشته خود به این قطب اقتصادی، هشدار داد که پکن هیچ چالشی را در قلمروی حکومتی خود تحمل نمی‌کند.

پیش از رای گیری امروز، چند تن از فعالان دموکراسی خواه شامل "اگنس چو" از کاندیدا شدن در این انتخابات میان دوره‌ای منع شدند و این مساله باعث انتقادهای بین‌المللی من جمله از سوی اتحادیه اروپا شد.

اپوزیسیون هنگ کنگ در مجلس ۷۰ کرسی قانونگذاری این منطقه با مشکل زیادی روبه‌رو بوده و قدرت خود را در وتوی اکثر قانون‌ها از دست داده؛ در حال حاضر احزاب حامی پکن و تشکیلات‌گراها در این مجلس سلطه دارند.

چند تن از دموکرات‌ها در این دولتشهر ۷.۳ میلیون نفری می‌گویند که این رای‌گیری برای برقراری عدالت و جلوگیری از تبدیل شدن شورای قانونگذاری به پارلمانی تصدیق کننده همانند کنگره ملی خلق چین بسیار مهم است.

"کری لام"، رهبر هنگ کنگ در مدرسه‌ای در منطقه "پیک" رای خود را به صندوق انداخت اما از صحبت با خبرنگاران امتناع کرد.

"تونگ چی هوا"، رهبر سابق این دولتشهر نیز گفت که این رای‌گیری به این دلیل مهم است که هنگ کنگ در یک وضعیت حساس قرار دارد.

۱۵ کاندیدا برای این چهار کرسی خالی نامزد شده‌اند و نتایج را نمی‌توان به راحتی پیش‌بینی کرد.