خبرگزاری فرانسه گزارش داد، این در حالی است که ترامپ همزمان در توئیتی از توافق احتمالی با کره شمالی در آینده به عنوان یک توافق "خیلی خوب" برای جامعه بین‌المللی تحسین کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و شی جینپینگ رئیس جمهوری چین که اخیرا با تضمین ریاست جمهوری نامحدود خود قدرتش را بیش از پیش افزایش داده، در یک گفت‌وگوی تلفنی متعهد شدند به این که "فشارها و تحریم‌ها را تا زمانی که کره شمالی اقدامات ملموس به سمت یک خلع سلاح هسته‌ای کامل، قابل بررسی و غیرقابل بازگشت صورت دهد، حفظ کنند".

این در حالی است که یک روز بعد از بمب خبری مربوط به توافق رهبران آمریکا و کره شمالی برای دیدار با یکدیگر، مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت، کاخ سفید "فشار حداکثری" را بر پیونگ یانگ حفظ کرده و مدعی شد که تلاش‌های آمریکا برای منزوی کردن کیم جونگ اون موثر افتاده‌اند.

واکنش‌ها از سوی حکومت کره شمالی محدود بوده‌اند اما مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی درباره خبر جنجالی مربوط به برگزاری نشست رهبران آمریکا و کره شمالی در آینده که از سوی مشاور امنیت ملی خودش طی یک سفر به واشنگتن اعلام شد گفت که این "مثل یک معجزه" است.

شی جینپینگ نیز از دو رهبر خواست تا "در سریعترین زمان ممکن" مذاکراتشان را شروع کنند و از ترامپ به خاطر "تمایل مثبتش" تشکر کرد.

چین مدت‌ها به عنوان مهمترین هم‌پیمان کره شمالی مطرح بوده اما در عین حال با تحریم‌های که علیه این کشور در سازمان ملل مورد توافق قرار گرفته‌اند، همراهی کرده است.

همزمان خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گزارش کرد، فرستادگان کره جنوبی در سفر اخیرشان به آمریکا یک "پیام ویژه" از طرف کیم جونگ اون به ترامپ تحویل دادند اما به هیچ جزئیات بیشتری درباره این پیام اشاره نشده است.