محمد شریعتمداری درجریان سفر به عراق با سه وزیر عراقی،دیدار کرد.او در دیدار با وزیر مسکن و شهرسازی عراق گفت: حل مشکل تعاملات بانکی یکی از عوامل مهم در توسعه همکاری اقتصادی بین دو کشور است.

او افزود: با ایجاد خطوط اعتباری و اقدامات جدید، امکان حل مساله تعامل بانکی بین دو کشور وجود دارد.

وزیر صنعت،معدن و تجارت با تاکید بر تعریف یک سقف مناسب برای فعالیت های اقتصادی بین دو کشور ،تصریح کرد: در حال حاضر حجم مبادلات تجاری (غیر نفتی) بین دو کشور ۶ میلیارد دلار است که این رقم در شان دو کشور همسایه و مرزهای گسترده های آنها نیست.

او گفت: برای تحقق توسعه اقتصادی بین دو کشور باید مناسبات از روابط ساده تجاری به روابط پیچیده تر در زمینه های فنی و مهندسی و همکاری صنعتی و ساختمان سازی گسترش یابد.

شریعتمداری عنوان کرد: برای توسعه مناسبات اقتصادی به ویژه در حوزه فنی و مهندسی پیشنهاد تشکیل یک هیات مشترک را داریم.

وزیر صنعت،معدن و تجارت با بیان اینکه "آن نافع" وزیر مسکن و شهرسازی عراق از پیشنهاد تشکیل هیات مشترک استقبال کرده،گفت: در خصوص مطالبات معوقه مالی شرکت های ایرانی فعال درعراق و رفع این مشکلات و پرداخت مطالبات مالی تلاش می‌کنیم.

گفتنی است محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت دوشنبه در راس هیاتی وارد عراق شد و در بدو ورود با وزیران برنامه ریزی و کار و امور اجتماعی عراق دیدار کرد.

وی پیش از این با &#۳۹;سلمان جمیلی&#۳۹; وزیر برنامه ریزی و سرپرست وزارت تجارت و نیز &#۳۹;محمد شیاع السودانی&#۳۹; وزیر صنایع و معادن عراق دیدار و گفت و گو کرد. 

طرفین در این دیدارها جزییات مربوط به آخرین وضعیت همکاری ها و نیز زمینه های گسترش همکاری ها در زمینه های مختلف تجاری و صنعتی را بررسی کردند.

در این دیدارها مقرر شد کمیته های کارشناسی برای بررسی توافق های قبلی، به روزرسانی و ارائه پیشنهادات مناسب جهت توسعه همکاری ها در طول این سفر فعال باشند و نتیجه را تا روز چهارشنبه برای طرح در نشست های دو جانبه درجریان سفر معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران به بغداد ارائه کنند.