ولادیمیر پوتین روز دوشنبه در نشست کمیسیون همکاری های فنی-نظامی خارجی روسیه گفت: روسیه توانست موقعیت عالی خود به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در صادرات تسلیحات را حفظ کند.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین به نقل از پوتین نوشت: حجم صادرات تسلیحات و جنگ افزارهای روسیه برای سومین سال متوالی افزایش می یابد و سال گذشته بالغ بر ۱۵ میلیارد دلار بود.

وی با قدردانی از کارکنان و مدیران صنایع دفاعی روسیه و دست اندرکاران صادرات تسلیحات این کشور اظهار داشت: این موفقیت بویژه بخاطر شرایط سخت رقابتی که شرکت های روسی مجبور به فعالیت در آن هستند، ارزشمند است.

رئیس جمهوری روسیه همچنین به رشد دو برابری قراردادهای فنی -نظامی امضا شده با کشورهای دیگر اشاره کرد که در سال گذشته به ۱۶ میلیارد دلار رسید و افزود: سبد سفارش های نظامی روسیه نیز همچنان در حال افزایش است.

«هم اکنون روسیه بیش از ۴۵ میلیارد دلار سفارش تولید تسلیحات و ادوات جنگی دریافت کرده است.»

پوتین خاطرنشان کرد: همکاری های فنی -نظامی روسیه مناطق جدیدی از جهان را فرا می گیرد و روسیه با بیش از یکصد کشور در این عرصه همکاری می کند.

رئیس جمهوری روسیه همچنین گفت که برخی کشورها بر شرکای روسیه در عرصه فنی-نظامی فشار بی سابقه و آشکار وارد می کنند تا روسیه را از عرصه رقابت خارج کرده و به توانمندی دفاعی شرکای آن ضربه وارد کنند.

وی تصریح کرد: در شرایطی که علیه ما دسیسه چینی می شود و با کارشکنی های اقتصادی مواجه می شویم، توانمندی سیستم همکاری های فنی -نظامی روسیه و ظرفیت های آن بیش از پیش نمود پیدا می کند و به اثبات می رسد؛ خریداران و مشتریان سلاح های روسی چنین ارزیابی از ما دارند.

پوتین در همین حال گفت که روسیه در عرصه همکاری های فنی-نظامی، هیچگاه منفعت تجاری را بر امنیت جهانی ترجیح نمی دهد.