همایشی به مناسبت هشتم مارس «روز جهانی زن» با حضور معصومه ابتکار ، استاندار قزوین، مسئولان استانی و دانشجویان در سالن اجتماعات دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) برگزار شد.

 

ابتکار در این همایش با اشاره به تقارن روز جهانی زن با میلاد حضرت زهرا (س) و روز مادر و زن در سال جاری اظهار کرد: این تقارن فرصت خوبی برای بررسی جایگاه بانوان در داخل و عرصه بین‌الملل ایجاد می‌کند.

 

وی افزود: بعد از انقلاب اسلامی امید به زندگی در میان بانوان ۲۵ سال اضافه‌شده که نشان از فعالیت‌های خوبی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه بانوان انجام‌شده است.

 

معاون امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری تصریح کرد: یکی از آسیب‌هایی که در جامعه وجود دارد عدم آموزش مهارت‌های زندگی است که در هیچ دوره‌ای از مدارس تا دانشگاه‌ها مورد آموزش جدی قرار نگرفته و همین امر موجب آسیب‌های بسیار شده است.

 

این مسئول یادآور شد: اگر مهارت‌های زندگی جدی گرفته نشود به شاکله اجتماعی و نهاد خانواده ضربه خواهد زد از این‌ رو در معاونت امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری به دنبال نهادینه کردن رویکرد «گفت‌وگوی ملی خانواده» هستیم تا زمینه ارتباط بیشتر نسل‌های مختلف با هم فراهم شود.

 

وی اضافه کرد: شاخص‌های مشارکت سیاسی بانوان هنوز با نقطه مطلوب فاصله بسیار دارد و امیدواریم در ادوار مختلف آینده امکان مشارکت سیاسی بانوان در سطوح مختلف مدیریتی گسترش یابد.

 

ابتکار عنوان کرد: در دوره کنونی ابلاغ مصوبه‌ای توسط دولت مورد تأکید جدی قرار گرفت که طی آن ۳۰ درصد بانوان در سطوح مختلف مدیریتی به‌کارگیری شوند.

 

وی بیان کرد: باید خلاءهای موجود در حوزه بانوان بررسی و موردتوجه قرار گیرد تا قوانین متناسب با آن برای پر کردن این خلاءها به تصویب و راهگشای شاخص‌های اجتماعی و فرهنگی در جامعه باشد.

 

این مسئول با اشاره به پیگیری دو طرح اشتغال فراگیر و اشتغال پایدار توسط دولت گفت: فرصت‌هایی که از طریق این طرح‌ها ایجاد می‌شود این امکان را به بانوان توانمند و کارآفرین می‌دهد تا ورود جدی داشته باشند.

 

معاون امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری در پایان خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین شاخص‌های انقلاب اسلامی اعتلای جایگاه بانوان و توجه به پیشرفت فعالیت‌های اجتماعی بود که بیش از همیشه موردتوجه و تأکید قرار گرفت.

 

به گزارش ایسنا، همچنین معصومه ابتکار معاون امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری، با حضور در قزوین از چهارمین نمایشگاه توانمندی‌های زنان استان قزوین بازدید کرد.

 

 در این بازدید که استاندار قزوین، معاونین استاندار، نمایندگان شورای شهر و برخی از مسئولان معاون امور بانوان و خانواده ریاست‌جمهوری را همراهی می‌کردند از بخش‌های مختلف این نمایشگاه بازدید و با بانوان توانمند صحبت کردند.

 

این نمایشگاه باهدف حمایت از بانوان توانمند و کارآفرین با شعار «شادابی زنان، شادکامی خانواده، نشاط اجتماعی» در مجتمع مهر و ماه واقع خیابان بوعلی قزوین دایر است.

 

 چهارمین نمایشگاه توانمندی‌های زنان استان قزوین در عرصه‌های مختلف صنایع‌دستی، صنایع تبدیلی و کشاورزی، صنایع کوچک، با حضور ۱۲۴ تن از بانوان هنرمند در ۵۰ غرفه در حال برگزاری است.