متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیر است:

«در روز جهانی حیات وحش، ما به نقش مهم حیوانات وحشی و گیاهان سیاره زمین بر فرهنگ و پایداری جوامع تمرکز می‌نماییم. امسال توجه بر گربه سانان بزرگ جهان است. این شکارچیان با شکوه که شامل گونه‌هایی از قبیل یوز پلنگ، جگوار، پلنگ، شیر، پلنگ قطبی و ببرها هستند در سراسر آفریقا، آسیا و آمریکا یافت می‌شوند.

این مخلوقات با ابهت به خاطر زیبایی و قدرتشان در جهان مورد احترام واقع می‌شوند، در عین حال به صورت فزاینده‌ای در معرض خطر انقراض هستند. گربه سانان بزرگ اخیرا دچار کاهش گسترده‌ای شده‌اند. تنها در طول یک قرن گذشته ۱۰۰ هزار ببر وحشی در آسیا زندگی می‌کردند که امروزه کمتر از ۴۰۰۰ رأس از آنها باقی مانده است. به عبارتی دیگر ۹۶ درصد از جمعیت سابق خود را از دست داده‌اند.

این ماجرا برای همه گربه سانان بزرگ یکسان است. همه آنها در معرض تهدید از دست دادن زیستگاه، تغییرات اقلیمی، شکار غیرقانونی، قاچاق و درگیری انسان ـ  حیات وحش هستند. ما علت کاهش آنها هستیم، پس می‌توانیم نجات‌بخش آنها نیز باشیم.

آرمان‌های توسعه پایدار شامل اهداف ویژه‌ای برای خاتمه دادن به شکار غیرقانونی و قاچاق‌ گونه‌های حفاظت شده از جانوران و گیاهان وحشی است. سال گذشته دولت‌های عضو سازمان ملل متحد سومین مجموعه از قطعنامه‌های نوآورانه برای مقابله با علت اصلی کاهش حیات وحش را تنظیم کردند و دولتمردان، جامعه مدنی و کنش‌گران بخش خصوصی سراسر کره زمین برای تحقق این راه‌حل مشارکت کردند.

در نهایت راه‌حل نجات گربه سانان بزرگ و سایر گونه‌های تهدید شده و در معرض خطر، سیاست حفاظتی مبتنی بر علوم صحیح و حاکمیت قانون است. همچنین باید توجه کامل به نیازهای انسانی‌های بومی نیز شود. زمانی که جوامع و اقتصادهای بومی از حفاظت از حیات وحش سود ببرند، راهبردها به احتمال خیلی بیشتری موفقیت‌آمیز خواهند بود.

گربه سانان بزرگ‌ از گونه‌های اصلی هستند. همچنین حفاظت از آنها، حفاظت از سرزمین‌های پهناور و محل سکونت آنها و گوناگونی زندگی آن‌هاست. این موضوع دروازه‌ای برای حفاظت از کل زیست بوم‌هایی است که برای سلامت سیاره ما اهمیت دارند.

بسیاری از محیط بانان شجاع و مأموران اجرای قانون با جرایم حیات وحش در این زمینه، زندگی خود را به خطر می‌اندازند و از بیشترین گونه‌های مورد تهدید حفاظت می‌کنند. اما حفاظت از حیات وحش یک مسئولیت مشترک است. در روز جهانی حیات وحش، از تمام مردم سراسر دنیا برای بالا بردن آگاهی و اقدام فردی به منظور کمک به تضمین نجات گربه سانان بزرگ دنیا و همه تنوع زیستی گران‌بهای آنها درخواست کمک می‌کنم.»