طبق بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، ساعت کار مفید بخش دولتی تنها ۲۲ دقیقه است. اما کدام کارفرمایی‌ست که چنین ساعات کاری مفیدی برایش خوشایند باشد؟

1

مدتهاست ثابت شده که ساعت‌های طولانی کار لزوماً به معنای بالارفتن کارایی نیست و حقوق، دستمزد مناسب و مزایایی مثل بیمه و پاداش نیز خیلی زود برای کارمندان به امری روزمره تبدیل می‌شود. با این حساب، کارفرمایی که به دنبال بالا بردن پتانسیل‌های کاری کارکنانش است، چه گزینه‌ای برای ایجاد انگیزه مضاعف در آنها دارد؟ با اسنپ تریپ همراه باشید تا ببینید سفر چطور می‌تواند این جای خالی را در شرکت‌تان پر کند.

وقفه، انرژی را بالا می‌برد

هر آدمی نیاز دارد که هرچند وقت یکبار باتری‌اش را شارژ کند و  سفر این کار را به بهترین نحو انجام می‌دهد. اینکه چند روزی بتوان استراحت کرد و  با روحیه‌ای تقویت شده و انرژی بیشتر به محل کار برگشت، هم میل کارمندان را نسبت به کار بیشتر می‌کند و هم بهره‌وری‌‌شان را بالا می‌برد. هر روز در ساعت مشخصی سر کار رفتن، در طولانی مدت می‌تواند هر کسی را از پای درآورد و خلاقیت‌ها را بخشکاند. بر اساس تحقیقی که در سال 2010 در آمریکا انجام شده، نیمی از آمریکایی‌ها به طور میانگین هر 16 سال 18 روز به تعطیلات می‌روند. این درحالیست که فرانسوی‌ها دو برابر این مدت را در تعطیلات سپری می‌کنند و بهره‌وری‌شان نیز بیشتر است. محققان متوجه شده‌اند یک وقفه کوتاه در کار، اجازه می‌دهد کارکنان تمرکز کاری‌شان را بدون از دست دادن کیفیت، حفظ کنند و وقتی از سفر برمی‌گردند به افرادی شادتر و پرانرژی‌تر تبدیل شوند.

در سفر استرس کم می‌شود

برای کسی که ساعات زیادی از روز را به انجام کار پرفشار و پر استرس مشغول است، سفر می‌تواند در حکم پادزهر باشد. سفر فقط از جایی به جای دیگر رفتن و دیدن چیزهای هیجان‌انگیز نیست. حتی قرار گرفتن در محیطی جدید و در معرض آب و هوای متفاوت بودن هم باعث ایجاد احساس بهتری در همه افراد، از جمله کارمندان می‌شود. انسان در طول سفر در حالت بی‌خبری نسبی به سر می‌برد و همین فاصله از تنش‌های روزمره، می‌تواند به کاهش استرس کمک کند. تحقیقات گروهی از محققان ناسا بر روی ارتباط بین سفر و  کیفیت خواب نشان می‌دهد سه روز قبل و بعد از سفر کیفیت خواب یک ساعت بالاتر می‌رود و زمان واکنش نیز 80 درصد افزایش پیدا می‌کند.

2

سفر به خلاقیت کمک می‌کند

 دیدن مردم و فرهنگ‌های متفاوت و سفر به شهرهای مختلف باعث می‌شود کارمندان با دید بازتری به مسائل نگاه کنند. وقتی کارکنان تمام ساعت‌های کاری‌شان را پشت میز باشند و سالی یکبار هم سفر نروند، ایده‌های خلاقانه و جدید به ذهن‌شان نمی‌رسد و دنیا را با چشم محدود خود نگاه می‌کنند.

در سال‌های اخیر روانشناسان و دانشمندان علوم اعصاب به این نتیجه رسیده‌اند که قرار گرفتن در محیط‌های جدید، چشیدن طعم‌های جدید و در معرض زبانی متفاوت بودن باعث ایجاد سیناپس مغزی می‌شود و این می‌تواند توانایی ذهن را احیا کند. آدم‌های زیادی بوده‌اند که سفر مسیر زندگی‌شان را تغییر داده. بسیاری از کارهای ارنست همینگوی، نویسنده مشهور آمریکایی بعد از سفرهای او به فرانسه و اسپانیا نوشته شده. مارک تواین، نویسنده آمریکایی و آلدوس هاکسلی، فیلمساز انگلیسی از دیگر کسانی بوده‌اند که ایده‌هایشان در سفر شکل گرفته.  

سفر دایره ارتباط‌ها را گسترده می‌کند

درست است که امروزه آموزش‌های آنلاین زیادی برای بالا بردن مهارت‌های مختلف در حوزه کسب و کار وجود دارد، اما شرکت در نمایشگاه‌ها و ورک‌شاپ‌ها باعث ملاقات با افراد تاثیرگذار، گسترده شدن دایره ارتباط‌ها و حتی رونق کسب و کار شما می‌شود. داشتن یک غرفه در نمایشگاهی که در شهر دیگری برگزار می‌شود شما را به عنوان یکی از فعالین آن حوزه مطرح می‌کند و  این امکان را  به شما می‌دهد که خدمات‌تان را به شرکت‌های بیشتری ارائه کنید. شما می‌توانید انتخاب کنید که از طریق ایمیل، تماس تلفنی یا ویدئو کنفرانس با افراد فعال حوزه کاریتان ارتباط داشته باشید یا بروید و مستقیم اعتمادشان را جلب کنید که بی‌شک تاثیر دومی بیشتر است.

3

پیشنهاد سفر، حس وفاداری را در کارمندان بیدار می‌کند

 وقتی بودجه‌ای را برای سفر کارمندانتان در نظر می‌گیرید، درباره اهمیت سفر یا اینکه سفر  چقدر می‌تواند روی کارایی و روحیه‌‌شان تاثیر بگذارد با آنها حرف می‌زنید، حس وفاداری و اعتماد را در آنها بالا می‌برید. در این زمان است که آنها شما را نه فقط به عنوان مدیر، بلکه به عنوان یک مربی می‌شناسند و حس بهتری نسبت به شما و شرایط کاری‌شان خواهند داشت.

در سال‌های اخیر بسیاری از شرکت‌های بزرگ با ارائه کمک‌هزینه سفر به کارکنان، سعی کرده‌اند بهره‌‌وری نیروی انسانی‌شان را ارتقا دهند.  اسنپ ‌تریپ، که در زمینه رزرو هتل و بلیت هواپیما فعالیت می‌کند هم این نیاز را شناخته و این خدمات را در اختیار شرکت‌های همکار قرار داده است. شما هم می‌توانید با مراجعه به اسنپ تریپ و عضویت در سرویس ویژه شرکتها، از این خدمات استفاده کنید.