ورایتی گزارش داد، این کارگردان، تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس انگلیسی متولد لندن در طول هفت دهه فعالیت سینمایی خود بیش از ۴۰ فیلم از جمله سه فیلم از مجموعه «جیمز باند» با نام‌های «تنها دوبار زندگی می‌کنی» (۱۹۶۷)، «جاسوسی که دوستش داشتم» (۱۹۷۷) و «مون ریکر» را در کارنامه سینمایی خود داشت.

«لوئیس گیلبرت» در سال ۱۹۲۰ در لندن متولد شد و به عنوان بازیگر کودک در فیلم‌های دهه ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ بازی کرد و بعدها به تحصیل در رشته کارگردانی پرداخت. او در فیلم «مسافرخانه جامائیکا» دستیار «آلفرد هیچکاک» بود و در طول جنگ جهانی دوم در حین کار در سینما در نیروی هوایی ارتش آمریکا حضور داشت. 

فیلم «الفی» محصول سال ۱۹۹۶ یکی از معروف‌ترین ساخته‌های گیلبرت است که بر اساس نمایشنامه‌ای نوشته «بیل نیوتون» ساخته شد و در جوایز اسکار نامزد پنج جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم شد. «مایکل کین» نیز برای بازی در این فیلم نامزد اسکار شد. «الفی» در جشنواره کن هم جایزه ویژه هیئت داوران را به خود اختصاص داد.

«گیلبرت» در سال ۱۹۶۷ ساخت فیلم «تنها دو بار زندگی می‌کنید» از مجموعه «جیمز باند» را به پیشنهاد «آلبرت براکلی» پذیرفت و در دهه ۱۹۷۰ میلادی نیز دو فیلم دیگر از این مجموعه فیلم اکشن باعنوان‌های «جاسوسی که دوستش داشتم» (۱۹۷۷) و «مون ریکر» (۱۹۷۹) را کارگردانی کرد.

«لوئیس گیلبرت» در سال ۱۹۹۷ بالاترین نشان سلطنتی بریتانیا را به پاس خدماتش در عرصه سینما دریافت کرد.