نمایشگاه جهانی گوشی همراه یا "کنگره جهانی موبایل"(Mobile World Congress) که به اختصار "MWC" گفته می‌شود، هر ساله در شهر بارسلون اسپانیا برگزار می‌شود.

این کنگره مجموعه‌ای شامل بزرگترین نمایشگاه صنعت گوشی همراه در جهان است که در آن مدیران برجسته شرکت‌های سازنده گوشی همراه، اپراتورهای ارتباطات، سازندگان نرم‌افزار و فروشندگان حضور دارند.

این نمایشگاه ابتدا نمایشگاه جهانی "جی‌اس‌ام"(GSM World Congress) نامیده می‌شده ولی اکنون نمایشگاه جهانی ۳GSM یا ۳GSMA نامیده می‌شود.

کنگره جهانی موبایل ترکیبی از بزرگترین نمایشگاه جهان برای صنعت تلفن همراه و یک کنفرانس برای مدیران برجسته به نمایندگی اپراتورهای تلفن همراه، تولیدکنندگان دستگاه‌های هوشمند، ارائه‌دهندگان تکنولوژی، فروشندگان و صاحبان محتوا از سراسر جهان است.

 

این رویداد در ابتدا به عنوان کنگره جهانی GSM و بعدا به عنوان کنگره جهانی ۳GSM تغییر نام کرد. هنوز هم اغلب به عنوان ۳GSM یا ۳GSMA جهانی به آن اشاره می‌کنند.

کنگره جهانی موبایل به عنوان رویدادی سالیانه برای اولین بار در ماه فوریه سال ۱۹۸۷ در شهر لندن برگزار شد و تا سال ۱۹۹۴ ادامه یافت.

کنگره جهانی موبایل در سال ۱۹۹۵ در شهر مادرید برگزار شد و سپس از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۰۶ در شهر کن فرانسه برپا شد.

از سال ۲۰۰۷ تا کنون نیز هر ساله در محل "فایرا گران ویا" شهر بارسلون(ایالت کاتالان، اسپانیا) برگزار می‌شود که سالانه بیش از صد هزار نفر از مردم در آن حضور می‌یابند.

در سال ۲۰۱۱ شهر بارسلون به عنوان پایتخت جهانی موبایل انتخاب و اعلام شد که کنگره جهانی موبایل تا سال ۲۰۲۳ در این شهر برگزار خواهد شد.

 

این کنگره هر ساله از واپسین روزهای ماه فوریه آغاز می‌شود و در روزهای آغازین ماه مارس به فعالیت خود پایان می‌دهد. هدف این است که این کنگره هر ساله در طول یک هفته کاری برگزار شود، به همین دلیل تاریخ برگزاری ثابتی ندارد و هر سال ممکن است چند روزی جا به جا شود.

کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۸ از ۲۶ فوریه تا ۱ مارس مشغول به فعالیت خواهد بود.

سرویس علم و فناوری جهان خبرگزاری ایسنا در طول این همایش جهانی، اخبار آخرین و جدیدترین فناوری‌های به کار گرفته شده در این نمایشگاه را پوشش خواهد داد.