سیریا نیوز گزارش داد، بشار جعفری در سخنانی که پس از تصویب آتش‌بس یک ماهه در سوریه از سوی شورای امنیت داشت، گفت: پایان یافتن مشکلات مردم سوریه به برگزاری نشست‌هایی نمایشی و یا تشکیل کمیته‌های بین‌المللی نیاز نداشته بلکه تنها نیازمند اجرای قطعنامه‌های صادر شده از سوی سازمان ملل درباره سوریه از جمله ۱۳ قطعنامه در رابطه با مبارزه با تروریسم است.

بشار جعفری اظهار داشت: ساکنان دمشق به شدت از حضور تروریست‌ها در غوطه شرقی در رنج هستند و ظاهرا درخواست‌های ۸ میلیون سوری برای کمک به سازمان ملل و نمایندگان دائم انگلیس و فرانسه در این سازمان نرسیده در حالی که آنها به درخواست تروریست‌ها توجه دارد.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با اشاره به حمله تروریست‌ها به مقر هلال احمر سوریه واقع در غوطه شرقی و کشته و زخمی شدن تعدادی از جمله یک پزشک تاکید کرد: دولت سوریه با جدیت به تمامی طرح‌ها عمل کرده و به حفظ جان شهروندان خود پایبند است و از گروه‌های مسلح در غوطه شرقی می‌خواهد سلاح‌های خود را تحویل دهند و مسیرهایی را برای خروج آنها فراهم کنند.

وی افزود: توافقنامه آستانه گروه‌های مسلح را ملزم کرد ارتباطات خود را با دو گروه تروریستی داعش و جبهه النصره قطع کنند و همچنین به دولت سوریه حق پاسخ به هرگونه تعرضی را داد.

جعفری در ادامه گفت: ما از حق دفاع از خود استفاده می‌کنیم و به مبارزات خود با تروریسم در هر منطقه از سوریه ادامه خواهیم داد. در صورتی که گروه‌های تروریستی در طول آتش‌بس غیرنظامیان را حتی با یک خمپاره هدف قرار دهند، دولت سوریه حق پاسخ به آنها را برای خود کاملا محفوظ می‌داند.

نماینده سوریه در سازمان ملل تاکید کرد: تصمیم جدید برای آتش‌بس باید در تمامی مناطق سوریه از جمله عفرین، مناطق تحت اشغال نیروهای آمریکایی و نیز جولان اشغالی اجرا شود.

جعفری تاکید کرد: انتظار می‌رود آمریکا، انگلیس و فرانسه از برگزاری نشست‌های مختلف و تعیین طرح‌های استراتژیکی که ما را به یاد دوران استعمار می‌اندازد و هدف از آنها تقسیم سوریه و تغییر ساختار حاکمیتی در آن است، دست بردارند.

وی در ادامه تاکید کرد: دولت سوریه با همکاری روسیه مسیری ایمن را برای خروج غیرنظامیان از غوطه فراهم کرده و اماکنی را برای اسکان آنها در نظر گرفت و غذا و دارو مورد نیاز آنها را تامین کرد. دولت از گروه‌های مسلح خواست سلاح‌های خود را زمین گذاشته و به طرح آشتی ملی ملحق شوند.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با اشاره به اینکه دمشق از زمان امضای توافقنامه ایجاد مناطق کاهش تنش خویشتن داری کرده گفت: موارد نقض آتش‌بس از سوی گروه‌های تروریستی به شکلی خطرناک رو به افزایش هستند.

جعفری با اشاره به اینکه آمریکا مبلغ ۴ میلیارد دلار را برای حمایت از تروریست‌های سوریه اختصاص داده، واشنگتن و دولت‌های برخی کشورها را به توقف حمایت مالی از گروه تروریستی در سوریه دعوت کرد.

وی در ادامه بر لزوم اجرای ۲۹ قطعنامه دیگر درباره سوریه و نه فقط آتش بس تاکید کرد.

شورای امنیت روز شنبه پیش‌نویس طرح ارائه شده از سوی کویت و سوئد برای آتش‌بس ۳۰ روزه در سوریه را پس از اعمال اصلاحات مورد نظر روسیه تصویب کرد.