اخبار مریوط به اخذ رشوه در خصوص قرارداد خرید گاز قطر از سوی پاکستان، مهرماه جاری در رسانه های این کشور منتشر شد.

«آصف علی زرداری» رئیس جمهوری پیشین پاکستان مهرماه جاری پس از شرکت در اجلاس شورای مرکزی حزب مردم در لاهور در گفت و گو با خبرنگاران گفت: «نواز شریف» برای هر کشتی گاز مایع قطر 4 میلیون دلار رشوه دریافت می‌کرد.

وی افزود: علت اصلی پرداخت رشوه از طرف قطر وادار کردن «نواز شریف» نخست وزیر سابق پاکستان برای لغو قرارداد واردات گاز از ایران بود.

زرداری تأکید کرد: در دوران حزب مردم برای واردات گاز از ایران به توافق رسیدیم که با اجرای این پروژه نه تنها بخش زیادی از نیاز انرژی کشور برآورده می‌شد بلکه عموم مردم می‌توانستند از گاز ارزان بهره‌مند شوند.

وی افزود: متأسفانه حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف برای کسب منافع شخصی با دریافت رشوه، قرارداد گازی با ایران را که از هر جهت به نفع اقتصاد و مردم پاکستان بود، لغو کرد.

زرداری اظهار داشت: گاز مایع قطر چند برابر گران‌تر از گاز ایران است و نیازهای پاکستان را نیز برطرف نمی‌کند اما نواز شریف برای کسب منافع شخصی خرید گاز از این کشور را جایگزین خط لوله صلح کرد.

وی افزود:«عاصم حسین» وزیر نفت وقت پاکستان پس از رایزنی با مقامات ایران برای به نتیجه رسیدن و امضای قرارداد واردات گاز این کشور زحمت زیادی کشید، اما از سوی دولت نواز شریف به زندان افتاد.

زرداری اضافه کرد: عاصم حسین حاضر نبود از مواضع خود برای دریافت گاز از ایران عقب نشینی کند به همین علت با متهم شدن به فساد مالی از سوی برخی به زندان افتاد.

'شیخ رشید احمد' از نمایندگان مجلس ملی و از مخالفان دولت حزب مسلم لیگ نواز نیز، طی روزهای گذشته در دیدار با' جاوید اقبال' رئیس دیوان ملی احتساب پاکستان اسناد و مدارکی را به وی ارائه کرده و در آن مدعی است که شخص نخست وزیر در قرارداد واردات گاز مایع طبیعی از قطر مرتکب اختلاس مالی بزرگی شده است.

شیخ رشید ادعا کرد:نخست وزیر پاکستان بدون هیچ مجوز و توافقی 9 میلیارد روپیه را برای طرح های به اصطلاح توسعه از خزانه دولت برداشت کرد اما وزارت امور اقتصاد حاضر به تحقیقات در این خصوص نشده است.

رئیس دیوان ملی احتساب پاکستان اطمینان داد که به شکایت مورد نظر طبق قانون و روش های تعریف شده رسیدگی خواهد شد.

البته 'شاهد خاقان عباسی' نخست وزیر پاکستان اواخر سال گذشته میلادی - اوایل آبانماه سال جاری - با حضور در جلسه نمایندگان مجلس سنای این کشور درباره ماهیت قرارداد واردات گاز مایع طبیعی (LNG) از قطر گفت: در این خصوص این قرارداد هیچ چیزی مخفی نمانده و آماده پاسخ به هر پرسش و ابهامات هستیم.

وی با حمایت از قرارداد واردات گاز مایع از قطر به پاکستان افزود: قرارداد خرید گاز از قطر با نرخ ارزان انجام شده است.

عباسی گفت: خرید گاز مایع طبیعی با هدف رفع بحران شدید انرژی در کشور انجام شد و به همین دلیل امروز نرخ برق ارزان و ساعات قطع برق در کشور نیز کاهش پیدا کرده است.

نخست وزیر پاکستان با بیان این که قرارداد 15 ساله خرید گاز از قطر در راستای منافع پاکستان است، تصریح کرد: تضمین می کنم که نرخ گاز قطر ارزان ترین نرخ در دنیا است.

بر اساس گزارش منابع رسمی پاکستان، میزان واردات گاز مایع (L.N.G) این کشور از قطر به 140 هزار متر مکعب در ماه افزایش یافته است.

هم اکنون پنج کشتی بزرگ حمل گاز مایع با ظرفیت حمل 500 میلیون فوت مکعب در روز، ماهانه حدود 140 هزار متر مکعب گاز مایع را از قطر به مقصد پاکستان حمل می کنند.

بر اساس گزارش منابع رسمی، شرکت نفت پاکستان (PSO) ماه فوریه سال 2016 میلادی - اسفندماه سال 95 - قرارداد 15 ساله ای را با قطر در خصوص واردات LNG را با بهره گیری از 76 کشتی حمل گاز مایع امضا کرد.

پاکستان گزینه ای جز واردات گاز از دیگر کشورها ندارد، خواه واردات گاز در قالب واردات LNG و چه از طریق خط لوله گاز ایران-پاکستان (IP) باشد و این کشور با مشکل جدی کمبود منابع انرژی مواجه بوده و عملیت اکتشاف عمده ای نیز در این کشور انجام نشده است.

گزارش منابع رسمی این مهم را ثابت می کند که واردات LNG به عنوان عاملی برای تغییر بازی است، زیرا انرژی از نیازهای اساسی بیشتر اقتصادهای نوظهور محسوب می شود.

پاکستان کشوری با نزدیک 200 میلیون نفر جمعیت بوده و یک بازار مصرف بزرگ گاز طبیعی در منطقه محسوب می‌شود که در حال حاضر تنها توانایی تامین دو سوم گاز مورد نیاز خود را دارد.

این در حالی است که با توجه به افت فشار مخازن گاز این کشور، سهم تولید داخلی در تامین گاز مورد نیاز آینده پاکستان بیش از پیش کاهش خواهد یافت.

از سوی دیگر در سال‌های اخیر پاکستان با بحران تامین انرژی روبرو بوده است، به همین منظور در سال‌های اخیر، پاکستان به دنبال انعقاد قراردادهای مختلف واردات گاز از جمله خط لوله صلح، خط لوله تاپی برای واردات از ترکمنستان و واردات ال.ان.جی از قطر بوده است.

پروژه گازرسانی از ایران به پاکستان موسوم به خط گاز صلح سال‌هاست آغاز شده اما دخالت کشورهای مختلف اجرای آن را در پاکستان به تأخیر انداخته است.

میزان مصرف گاز در پاکستان طی 20 سال گذشته بیش از 80 درصد افزایش داشته است. جمعیت پاکستان به‌سرعت در حال رشد است و تعداد انشعابات گاز از 4 میلیون به 8.4 میلیون انشعاب افزایش یافته است.