رویترز گزارش داد، در این دیدار اگرچه هر دو رهبر تلاش کردند که تنش‌های گذشته را کنار بگذارند اما اختلاف نظرها همچنان باقی است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا که مدت کوتاهی پس از ورود به کاخ سفید از شراکت ترانس پاسفیک بیرون آمد، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ملکوم ترنبول بار دیگر مخالفات خود را با این توافق تکرار کرد.  

وی گفت: شراکت ترانس پاسفیک برای ما یک توافق خوب نیست.

او اعلام کرد که ترجیح می‌دهد که توافق‌های دو جانبه با کشورهای مختلف داشته باشد.

ترامپ اضافه کرد که این توافق تجاری به کارگرهای آمریکایی آسیب می‌رساند.

استرالیا و دیگر کشورهای دیگر عضو این توافق، چند روز گذشته، توافق اصلاح شده‌ای را منتشر کردند و انتظار می‌رود که این توافق اصلاحی در ماه مه به امضای اعضا برسد.

هم چنین قدرت رو به رشد جهانی چین نیز یکی از محورهای مذاکرات ترامپ و ترنبول بود. در حالیکه ترامپ انتقادات شدیدی را درباره سیاستهای تجاری چین بیان کرد اما ترنبول تلاش کرد که اظهارات کمتر انتقادی را علیه چین به عنوان اولین شریک تجاری استرالیا بیان کند.

ترنبول به خبرنگاران گفت: برخی می‌خواهند تصویری را نشان دهند که آمریکا و دیگر متحدان این کشور مانند استرالیا رویکردی همانند دوران جنگ سرد علیه چین اتخاذ کرده‌اند، اما این تصویر غلط است.

ترامپ نیز در ادامه اظهارت خود اعلام کرد که روابط آمریکا با چین پیشرفت کرده است اما سپس هشدار داد که این روابط ممکن است به دلیل اختلاف‌نظرها در حوزه تجارت دچار تنش شود.

اگر چه روابط استرالیا و آمریکا سال گذشته میلادی دچار تنش شد اما ترامپ اعلام کرد که در حال حاضر روابط دو کشور در بهترین سطح قرار دارد که تاکنون در گذشته اینگونه نبوده است.

ترنبول اعلام کرد که ترامپ موافقت کرده است که ابتکارات جدیدی برای تعمیق همکاری‌ها در حوزه‌های امنیتی و اقتصادی اتخاذ شود.