این امر خیلی غیر منتظره به نظر نمی رسد، چرا که همه ساله در چنین مواقعی شیب قیمت ها با روند صعودی روبرو می شود که هر کس دلایل خاص خود را برای گرانی مطرح می‌کند.

 

بررسی بازار میوه و تره بار نشان می‌دهد که نرخ هر کیلو خیار ۳ تا ۳ هزار و ۵۰۰، موز ۵ هزار و ۹۰۰ تا ۶ هزار و ۵۰۰، پرتقال جنوب ۶ تا ۸ هزار ،انار ۸ هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار ، کیوی ۳ تا ۴ هزار و ۵۰۰، پرتقال شمال ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار،لیموشیرین ۳ تا ۴ هزار و ۵۰۰، سیب ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان است.

یکی از فروشندگان میوه می‌گوید: با نزدیک شدن به ایام پایانی سال تقاضا برای مصرف میوه بالا می رود که این امر زمینه را برای افزایش قیمت در بازار فراهم می‌کند.

یکی دیگر از فروشندگان میوه و تره بار از افزایش قیمت پرتقال، نارنگی، سیب، موز و خیار در بازار خبر داد و گفت: با توجه به آنکه این اقلام پر تقاضاترین میوه ها در بازار هستند، طی روزهای اخیر با نوساناتی در بازار روبرو شده است.

حسن صابری رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار، از ذخایر مناسب میوه در ایام پایانی سال خبر داد و گفت: با توجه به ذخیره سازی مناسب، محدودیتی در توزیع میوه در ایام پایانی سال نخواهیم داشت.

به گفته وی، هر کیلو موز با کاهش ۱۰ درصدی به نرخ ۵ هزار و ۳۰۰ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان در میدان توزیع می شود.

صابری نرخ هر کیلو انار ۴ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار تومان اعلام کرد و افزود: هر کیلو انگور شاهرودی با نرخ ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰، پرتقال رسمی شمال هزار تا هزار و ۵۰۰، پرتقال تامسون شمال هزار و ۲۰۰ تا ۲ هزار، پرتقال جنوب ۳ تا ۴ هزار و ۵۰۰، توت فرنگی گلخانه ۶ تا ۱۰ هزار ، سیب لبنانی هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ و کیوی هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه بارفروشان ادامه داد: هر کیلو موز با نرخ ۵ تا ۵ هزار و ۵۰۰، نارنگی بندری ۵ تا ۸ هزار، نارنگی تخم پاکستانی ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰، خیار رسمی هزار تا هزار و ۶۰۰ و خیار گلخانه هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار تومان در میدان عرضه می شود.

وی نرخ هر کیلو لیمو ترش سنگی ۷ تا ۹ هزار تومان اعلام کرد و گفت: همچنین نرخ هر کیلو نارنج هزار تا هزار و ۵۰۰، بادمجان دلمه ای هزار تا هزار و ۵۰۰، بادمجان گلخانه ۲ تا ۲ هزار و ۵۰۰، پیاز هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۶۰۰، سیب زمینی ۶۰۰ تا ۹۰۰، سیر خشک ۱۱ تا ۱۵ هزار، شلغم ۷۰۰ تا هزار و ۲۰۰، فلفل دلمه رنگی ۲ تا ۳ هزار و ۵۰۰ و فلفل دلمه سبز هزار تا هزار و ۵۰۰ تومان است.

صابری با اشاره به نرخ سایر صیفی جات در بازار گفت: هر کیلو گوجه فرنگی گلخانه با نرخ هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰، گوجه فرنگی نو ۸۰۰ تا هزارو ۵۰۰، لوبیا سبز ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار،کاهو رسمی ۴۰۰ تا ۶۰۰ و کاهو پیچ سالادی ۴۰۰ تا ۷۰۰ تومان در میدان توزیع می شود.

این مقام مسئول نرخ میوه در روزهای آتی در بازار را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به فراوانی میوه در ایام پایانی سال نوسان خاصی نخواهیم داشت.