معاون وزیر صنعت  در همایش تامین مالی صادرات، افزود: در سال گذشته نیز بخشی از منابع درنظر گرفته شده برای حمایت از صادرات، برای پوشش بخشی از سود تسهیلات بانکی هزینه شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، در بخش دیگری از سخنانش به تشریح ٦ روش تامین مالی برای صادرات اشاره کرد و گفت: نخستین منبع تامین مالی صادرات، سیستم بانکی و استفاده از اعتبارات اسنادی است.

او با اشاره به اینکه صادرکنندگان گلایه می کنند که روابط کارگزاری ایجاد شده از سوی سیستم بانکی، آنچنان که بانک ها اعلام می کنند، محقق نشده است، ادامه داد: اکنون بخش قابل توجهی از واردات از محل روابط بانکی از جمله اعتبارات اسنادی ایجاد شده است؛ به عنوان نمونه، اگر در ١٠ ماه نخست امسال ٤٠ میلیارد دلار واردات داشته ایم، ٥٠ درصد از این واردات در چارچوب روابط بانکی ایجاد شده است. چنین شرایطی باید در بخش صادرات نیز عملیاتی شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، دومین مسیر تامین منابع مالی را، تامین از محل منابع خریدار عنوان کرد.

وی ادامه داد: صادرکنندگان در شرایطی کالاهای ویژه ای مانند محصولات پتروشیمی را صادر می کنند که شرایط برای چانه زنی مهیا است (به اصطلاح بازارِ فروشنده است نه خریدار) و می توانند روند دریافت پول را به خریداران دیکته کنند ، در این حالت ، صادرکنندگان می توانند منابع صادراتی خود را از محل منابع خریدار تامین کنند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، محور سوم تامین مالی صادرات را، استفاده از منابع سرمایه گذاران برشمرد و افزود: در صورتی که صادرکننده پروژه صادراتی درستی تعریف کرده باشد و بتواند آن طرح را به خوبی به سرمایه گذاران معرفی کند، می تواند بخشی از منابع مورد نیاز را با حضور سرمایه گذاران تامین کنند.

وی افزود: صادرکنندگان می توانند با بهره مندی از ظرفیت های صندوق ضمانت صادرات و سایر بیمه کنندگان، با پرداخت کارمزدی به صندوق ضمانت صادرات، از تسهیلات مورد نیاز برخوردار شوند.

خسروتاج در تشریح روش دیگر تامین منابع مالی صادرات پرداخت و گفت: صادرکنندگان می توانند خدمات کارمزدی را به دیگران بسپارند و از این طریق بخشی از نیازهای مالی را به فرد ثالث انتقال دهند.

معاون وزیر صنعت فاینانس (تامین منابع مالی خارجی) را از دیگر راهکارهای تامین منابع مالی صادرات ذکر کرد و افزود: در یک سال اخیر، از کشورهایی مانند اتریش، اسپانیا، روسیه اعتباراتی برای خرید ماشین آلات پوشش داده شده است که باید بخشی از این پروژه ها به گونه ای تعریف شود که در آینده به صادرات کشور کمک کند.

رئیس سازمان توسعه و تجارت، تامین مالی را یکی از دغدغه های صادرات دانست و افزود: در ورود به عرصه رقابت های جهانی، همه سعی می کنند بهره وری را افزایش و هزینه ها را کاهش دهند، البته تامین مالی، نقشی ویژه در بخش کاهش هزینه ها دارد.

وی در خصوص اعتبار در نظر رگفته شده برای حمایت از صادرکنندگان گفت: البته این منابع به طور کامل پاسخگوی مشوق های صادراتی نیست، چرا که اگر بخواهیم ٢ درصد به صادرات جایزه دهیم، باید چهار هزار میلیارد تومان به این بخش اختصاص دهیم.