حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد در خطبه  اول نماز جمعه تهران اظهار داشت: امیدوارم آنچه را که تاکنون در دانشگاه و حوزه آموخته‌ام بتوانم در خدمت نمازگزاران بگذارم و با هدایت الهی و یاری حق و با زبان دانشگاه و حوزه با شما سخن بگویم که زبان علم، برهان، استدلال و ادب است.

خطیب نمازجمعه تهران با اشاره به حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن، گفت:  این حرکت عظیم، تداوم رحمت و عنایت خدا به ملت بزرگوار ایران است. این رحمت خدا بود که در بیش از هزار شهر و پنج هزار روستا تجلی یافت. باید این نعمت گرانبها را با ایمان، تقوا و عمل صالح پاس بداریم.

وی پیام این راهپیمایی افتخارآفرین را تحکیم پیوند استوار امت با امام خویش خواند و گفت: این مهم در پرتو شناخت رهبر صالح و فهم درست رهنمود و پیام او و التزام عملی به رهنمودهای معظم‌له تحقق یافته است که این نعمت گرانبها رمز اقتدار ملت است.

اهم صحبت های او از این قرار است:

* پیام ۲۲ بهمن در واقع پیام تحکیم پیوند امت با امام، رهبری و مقتدای خویش است؛ کدام ملتی توانسته بدون رهبری صالح قله‌های رفیع قدرت را فتح کند و کدام ملتی بدون شناخت و اطاعت از رهبری صالح به چنین وحدت و انسجامی دست یافته است؟ کدام ملت بدون فرماندهی مقتدر به جبهه واحد متحد در برابر همه دنیای استکبار تبدیل شده است.

* پیام سوم راهپیمایی عظیم مردم برای مسئولین و مدیران ارشد و میانی کشور است. چرا مردم در صف مقدم قرار دارند؟ چرا مردم در فهم وظیفه و انجام شایسته آن گوی سبقت را از مسئولین یا جمع قابل توجهی از آنها ربوده‌اند؟ پاسخ این است که ملت در سایه اطاعت از رهبری به این پیروزی دست یافته و اگر مسئولین می‌خواهند در این مسیر قله‌های موفقیت را فتح کنند باید نقشه راه ارائه شده از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی را نقشه راه خود قرار دهند.

* در مقام عمل زاویه جدی در مجلس و دولت با سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی رهبری مشاهده می‌شود که به اختلاف نظرهای سیاسی و حزبی هم بر نمی‌گردد؛ این ویژگی تمام نهادها و قوا در فراز و نشیب‌های مدیران کشور است.

* سکان‌دار انقلاب برای خلق قدرت سیاسی،‌فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و دفاعی برای ملت چشم‌انداز ۲۰ساله را تدوین کردند، سیاست‌های کلی با نگاه به دستیابی به چشم‌انداز تدوین می‌شود و آینده را می‌بیند و این اقتضاهایی دارد اما در تدوین لایحه بودجه ۹۷ نگاه به سال ۹۷ است. در مجلس هم با نگاه به سال ۹۷ بودجه را تصویب می‌کنند و این نگاه کوتاه مدت و روزمره روز به روز بر مشکلات کشور خواهد افزود.

* مطالبه ملت فهم سیاست‌های کلی ابلاغی رهبری معظم و برنامه‌ریزی برای تبدیل آن به قانون است و ملت آماده است برای رسیدن به هدف با مشکلات دست و پنجه نرم کند. ملتی که تا امروز ایستاده تا ایران را در قله اقتدار ببیند در صورت اجرای درست سیاست‌های ابلاغی آماده است تا مشکلات را برای رسیدن به قدرت در فردا تحمل کند.

* حیات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و در همه عرصه ها در سایه فهم صحیح از دین بدست می آید.

* انسان زانو زده در مدرسه قرآن یک قدم بدون دانش بر نمی دارد و دولت محترم، مدیران دلسوز، مسئولین ارشد دستگاهای قضایی و همکارانم در مجلس اگر این پیام قرآنی را شنیده باشند؛ مشکلات به سرعت حل خواهد شد.

*امروز اقتدار ما دستاورد وحدت ماست اما باید بر صفوف امت اسلام بیفزاییم و وحدت کلمه را استحکام ببخشیم و درکنار هم پشت سر رهبر معظم انقلاب حرکت کنیم.

* سیاست ها باید سیاست های دانش بنیاد باشد؛ این سیاست ها باید بر اساس دانش و علم و بر اساس چالش های جامعه باشد و باید دانش و علم مسیر حرکت خانواده و جامعه را تدوین کند. هرگام و هر سخن بدون پشتوانه علمی و کارشناسی یک گناه بزرگ است.

* اگر مسئولیتی به فردی که شایستگی ایمانی و رفتاری آن را ندارد سپرده شود خیانت به دین است.

* مدیران کشور مراقب سخنان خود باشند. چرا سخنانی بگوییم که دارای محمل های مختلفی است تا این سخنان را نقد کنند و بعد به نقد آنان اعتراض کنیم و بگوییم این منظور ما نبود. از یک مقام مسئول انتظار می رود سخنانش محکم، مستدل، متقن و مبتی بر اصول باشد تا دلها را نزدیک کند. قول باید سدید و لین باشد تا دلها قبول کنند.

* باید در جبهه داخلی صابر و استوار باشیم و در برابر دشمن مقاوم  و ایستاده باشیم و این ویژگی جامعه اسلامی است.

* اسلام تنها دینی است که اساس آیین خود را بر اساس اجتماع قرار داده است. اسلام مردم را از هرگونه پراکندگی بدور داشته است، جامعه مورد توجه آموزه های دینی است و یکی از اساسی ترین ویژگی ها و ارکان یک جامعه اسلامی وحدت است و امروز اقتدار ما دستاورد وحدت ماست.

*در آیات قرآن به گوهر وحدت تاکید شده است. قطعا تاریخ ایران این اندازه از وحدت را تجربه نکرده است. این دستاورد انقلاب اسلامی است. باید به صفوف انقلاب بیافزاییم و وحدت کلمه را بهتر کنیم و در چارچوب اصول در کنار هم در یک صف واحد در خدمت آرمان‌های انقلاب و رهبر کار کنیم. باید جبهه اسلامی در درون منسجم و در برابر دشمن مقتدر یکپارچه باشد.

*پیامبر اکرم در روایاتی می‌گوید امر مدارا با مردم امر مهمی است؛ فتح قلوب مردم از فتح ممالک بالاتر است. فتوحات اسلامی در اثر فتح قلوب است. باید به عدالت اجتماعی و مساوات در جامعه اسلامی پرهیز از مداهنه و سازش‌‌کاری توجه شود. روی خوش نشان دادن در جایی که نباید اینطور باشد اشتباه است. مبادا مدارا به کوتاه آمدن در حق منجر و نتیجتا جامعه گرفتار سازش شود. این از اصول کلیدی است