رأی الیوم گزارش داد: رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا امروز وارد آنکارا پایتخت ترکیه می‌شود. این سفر شاید پایانی بر ائتلاف راهبردی بین دو کشور باشد که از حدود هفتاد سال پیش ادامه دارد چرا که روابط بین دو طرف تیره شده است و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، آمریکا را به حمایت مالی و دادن تسلیحات جدید به یگان‌های مدافع خلق کرد (ی پ. گ) متهم می‌کند و می‌گوید آمریکا مانعی بر سر راه طرح مداخله نظامی ترکیه در منطقه عفرین است که به پایان یک ماه خود نزدیک شده است بدون آنکه ترکیه از این مداخله نظامی به بیشتر اهداف خود دست یابد.

اردوغان نهایت خویشتنداری دیپلماتیک را در پیش گرفته است و از سخنان آتشین پیش ا‌ز شنیدن سخنان تیلرسون در سفر به آنکارا و شنیدن پاسخ‌های وی به پرسش‌های ترکیه که متحد واشنگتن محسوب می‌شود خودداری کرده و به نظر می‌رسد این مأموریت را به آقای دولت باغچه لی رئیس حزب «حرکت ملی گرا» راستگرای تندرو سپرده است. باغچه لی زمانیکه دیروز در سخنرانی اش در شهر آنتالیا تهدید کرد به آمریکا خساراتی وارد خواهد شد که در برابر خساراتش در ویتنام ناچیز باشد از همه خط قرمز‌ها عبو کرد و گفت: ترک‌ها در کمین آمریکا هستند.

باغچه لی گفت: ۲۰ میلیون ویتنامی کاری کردند که دویست میلیون آمریکایی به درد بیایند و فریاد بزنند و ترکیه نیز کاری خواهد کرد که آمریکا پنج برابر بیشتر از آنچه در ویتنام دچارش شد بر سرش بیاید. موشکی که یکی از تانک‌های ارتش ترکیه را در عفرین هدف قرار داد و به کشته شدن هفت نفر از سربازان این کشور منجر شد آمریکایی بود و زمانیکه از این موضوع اطمینان حاصل شود آمریکا کشور «جنایتکار» تلقی خواهد شد.

رای الیوم نوشت: ما معتقدیم آقای باغچه لی نمی‌تواند تا این حد آتشین علیه هم پیمان فرضی آمریکایی آن هم یک روز پیش از رسیدن تیلرسون به آنکارا بدون هماهنگی با اردوغان حرف بزند. اردوغان با باغچه لی تبادل نقش می‌کند و این دو به این باور قطعی رسیده اند که تیلرسون به خواسته‌های ترکیه برای متوقف کردن حمایتهایش از کرد‌ها و خارج کردن نیرو‌های آمریکایی از شهر منبج تحت کنترل نیرو‌های کرد در نزدیکی عفرین پاسخ مثبت نخواهد داد تا راه را برای نیرو‌های ترکیه‌ای برای آنکه بر منبج مسلط شود هموار کند.

دشوار است که حضور کنونی آمریکا را در سوریه با حضور این کشور در ویتنام در دهه ۱۹۶۰ میلادی مقایسه کرد چرا که شمار نیرو‌های آمریکایی در شمال سوریه تا الان از دو هزار سرباز فراتر نرفته اند، اما از سخنان آقای باغچه لی و نیز از سخنان قبلی اردوغان که مهم ترینش این بود «کسی نمی‌تواند به بهانه دولت اسلامی (داعش) در سوریه و عراق بماند»، می‌توان نتیجه گرفت «نیرو‌های آمریکایی با سیلی عثمانی» روبرو خواهند شد. آنچه که می‌توان نتیجه گیری کرد آن است که شکست سفر تیلرسون به ترکیه شاید به معنای رویارویی نظامی آمریکا و ترکیه نه تنها در منطقه منبج بلکه در طول نوار مرزی در شمال سوریه باشد که آمریکا می‌خواهد آن را به یک «موجودیت» کردی تبدیل کند. فضای حاکم بر سفر تیلرسون نشانگر آن است که بحران بین آمریکا و ترکیه تشدید شده و برای منفجر شدن، منتظر جرقه است مگر آنکه دو کشور یا یکی از آن‌ها امتیازات بزرگی بدهد که جلوی این انفجار گرفته شود و با وجود آنکه هر دوطرف «مصلحت گرا» هستند و به شدت مایلند از جنگ پرهیز شود، اما هیچ نشانه‌ای حد اقل تا الان وجود ندارد که دو طرف، امتیاز بدهند.

اردوغان بر لبه یک تغییر راهبردی بزرگ قرار گرفته که سرفصل آن پشت کردن برای همیشه به آمریکا و چرخش به سمت روسیه است بنابراین سرمقاله‌ها و مقالاتی که این روز‌ها روزنامه‌های طرفدار دولت ترکیه منتشر می‌کنند و آقای احمد داود اوغلو وزیر خارجه اسبق این کشور را مسئول بحران سوریه و گشودن اراضی ترکیه به روی سرازیر شدن پول و تسلیحات و داوطلبان جنگ در سوریه می‌دانند، یک مشخصه مهم از این تغییر یا زمینه سازی برای آن است ... و اردوغان به این موضوع داناتر است.