اسپوتنیک گزارش داد، دریاسالار هری هریس، رئیس ستاد فرماندهی نیروهای آمریکایی مستقر در اقیانوس آرام (فرماندهی پاسیفیک) روز چهارشنبه در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت توانمندی های چین در حوزه های دریایی،‌ زمینی، هوایی و جنگ سایبری در حال رسیدن به آمریکاست.

هریس گفت: «افزایش توانایی‌های خیره‌کننده چین می تواند به زودی سلطه آمریکا را در بسیاری از زمینه ها به چالش بکشد.»

به گفته هریس، پیشرفت های کلیدی چین شامل «پیشرفت های عظیم و قابل توجه در سامانه های موشکی، توسعه توانمندی های نسل پنجم ویژه هواپیماهای جنگنده و افزایش کمیت و کیفیت توانایی های نیروی دریایی چین» است.

وی تاکید کرد چین در حال سرمایه گذاری در دو موج بعدی فناوری نظامی یعنی موشک های هایپرسونیک، توانمندی های پیشرفته فضایی و سایبری و هوش مصنوعی است. «از سوی دیگر چین در حال ایجاد جزایر مصنوعی در دریای چین جنوبی است که می تواند برای نشست و برخاست هواپیما و همچنین به عنوان پایگاه نیروی دریایی مورد استفاده قرار گیرد.»

به گفته هریس در صورتی که آمریکا فاصله کنونی فناوری خود را با چین حفظ نکند، فرماندهی پاسیفیک این کشور برای مقابله با ارتش آزادی‌بخش چین به مشکل خواهد خورد؛ چین در حال حاضر تلاش دارد خود را به عنوان یک شریک امنیتی قابل اتکا برای کشورهای منطقه اقیانوس آرام و هند معرفی کند.