رویترز گزارش داد، سونگ بایک – سخنگوی بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ که در شهر پیونگ چانگ کره جنوبی در حال برگزاری است، امروز، شنبه اعلام کرده است که از دیروز تاکنون سیستم ها، رایانه‌ها و نمایشگرهای حاضر در بازی‌های المپیک با مشکلات متعددی مواجه شده‌اند که همگی حاکی از قوت گرفتن احتمال یک سری حملات سایبری از سوی هکرهای کره شمالی است.

وی در ادامه اظهاراتش افزود :" البته این تنها یک احتمال است چراکه هنوز اسناد و مدارک کافی دال بر اینکه این موارد و مشکلات پیش آمده به خاطر حمله سایبری از سوی هکرها انجام شده است، در دست نداریم بنابراین نمی‌توانیم به طور قطعی این اتهامات را به کره شمالی نسبت دهیم ".

اما چیزی که تاکنون در مورد حملات سایبری در جهان مصداق دارد آن است که در تمامی این اتفاق‌ها، انگشت‌های اتهام به سرعت به سمت هکرهایی از سوی کره شمالی نشانه می‌رود با اینکه پیونگ یانگ تمامی این اتهامات را تابحال رد کرده است، اما همچنان مقامات بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی و دولتی در جهان پس از آنکه اطلاعاتشان به سرقت می رود و یا وب سایت و سرورهایشام هک می شوند، کره شمالی را مقصر می دانند. البته این اتهامات هم بی دلیل نبوده است چراکه در حملات سایبری خطرناک و مخربی که در طول سالیان گذشته رخ داده است، ردپای هکرهای تحت حمایت دولت کره شمالی به چشم می خورد. از جمله مهم ترین این حملات سایبری می‌توان به باج افزار و بدافزار واناکرای اشاره کرد که تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار رایانه و سیستم را در بیش از ۱۵۰ کشور جهان مورد حمله قرار داده و اطلاعات خصوصی و محرمانه آنها را به سرقت برده و یا از آنها سوءاستفاده کرده است.

حملات سایبری در سال گذشته بوسیله واناکرای به کشورها، سازمان‌ها و شرکت‌های بسیاری حمله کرد و خسارات جبران ناپذیری را برای آنها برجای گذاشت. باج‌افزار واناکرای با استفاده از حفره‌های امنیتی که در ویندوز وجود دارد، فایل‌های کاربران را رمزگذاری کرده و برای جلوگیری از حذف داده‌ها، ۳۰۰ دلار به صورت بیت کوین طلب می‌کند.

تاکنون کره شمالی همواره متهم ردیف اول یکی از معروف‌ترین و هولناک‌ترین حملات سایبری به شمار آمده است که در سال گذشته ۲۰۱۷ میلادی رخ داد و موسوم به حمله سایبری واناکرای wannacry بود.

البته پیش از آغاز بکار بازی های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در شهر پیونگ چانگ کره جنوبی هم اخبار و گزارش هایی مبنی بر اینکه گروهها و کمپین هایی از هکرها وجود دارند تا به زیرساخت ها و اینترنتی و شبکه بازی های المپیک و پارالمپیک حمله کنند، به گوش رسیده بود.

پیشتر هم گروهی از متخصصان امنیت سایبری و شبکه در کره جنوبی، بدافزار و باج افزاری را در سیستم‌های رایانه‌ای شرکت‌ها و سازمان‌های مربوطه کشف کرده بودند که نشان از تلاش هکرها و مجرمان سایبری برای سرقت اطلاعات یا آسیب زدن به برگزاری روند سالم بازی های المپیک زمستانی کره جنوبی داشت.

با توجه به افزایش روزافزون حملات سایبری از سوی هکرها، کشورهای مختلف زیادی در سراسر جهان هدف این گونه حملات قرار گرفته‌اند و آسیب‌ها و خسارات جبران ناپذیری را متحمل شده‌اند. آمار حملات سایبری و هک در سال گذشته میلادی ۲۰۱۷، به اوج خود رسیده است.