این رسانه عرب زبان ادامه داد: در طول روزهای گذشته این پیش بینی ها در مجامع سیاسی و رسانه های ترکیه افزایش داشته است، در این میان، معارضان بر این عقیده اند که اردوغان برای ارائه زمان انتخابات برنامه ریزی می کند، و این انتخابات به طور همزمان در پایان سال ۲۰۱۹ برگزار می شود.

رسانه های عربی تا حدی فراتر رفته و از منابع نزدیک به ریاست جمهوری نقل می کنند که اردوغان قصد دارد تا دو ماه آینده این موعد را تعیین کند. اما این ارزیابی ها به دلایل داخلی و خارجی مختلف، به دور از واقعیت است.

بنابر برخی دلایل مربوط به حزب و دولت، عملا، به نظر نمی رسد تعیین چنین زمانی از سوی اردوغان، به نفع او باشد و علاوه بر اینکه چنین امری بعید است، در سایه تغییراتی که صحنه سیاسی ترکیه شاهد ان است، قطعا برگزاری این انتخابات در دو یا سه ماه اینده نیز دور از دسترس است.

دعوت به برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری زودرس، براساس قانون اساسی کنونی ترکیه، حق اردوغان نیست و هیچ توجیهی برای انجام این کار توسط رئیس جمهور ترکیه وجود ندارد؛ چرا که حزب حاکم از اغلبیت حضور در پارلمان برخوردار بوده و دولت ترکیه نیز در حال انجام فعالیتهای خود است، یعنی فعالیتهای هیچ یک از این دو معطل نمانده و هیچگونه خلأ قانونی یا اجرایی در این میان دیده نمی شود.

علاوه بر این، هر گونه دعوتی برای این انتخابات زودرس، نیاز به زمانی طولانی دارد تا در طول آن اردوغان و حزب حاکم بتوانند توجیهات لازم را برای این انتخابات فراهم کرده و افکار عمومی را مهیای ان کنند، عملی که حداقل 6 ماه به طول می انجامد.

برخی در تحلیل هایشان در این باره بر این نکته استناد می کنند که اردوغان تصمیم دارد از عملیات نظامی ارتش ترکیه علیه یگانهای کردی در عفرین برای دست یابی به اراء انتخاباتی بیشتر بهره ببرد، البته در صورتی که این عملیات با موفقیت به پایان برسد.

در این بین، اقتصاد ترکیه که ضربه هایی پی در پی را از بحران سوریه و موج پناهندگان دریافت کرده است، تحمل نتایج انتخابات زود هنگام جدید با نتایج نامشخص را ندارد، بویژه آنکه دولت ترکیه تلاش زیادی را برای بازگشت استقرار به اقتصاد صرف کرده است.

در کنار این مسائل، یک چالش در برابر اردوغان باقی می ماند و آن اینکه رئیس جمهور ترکیه تا چه میزان از پیروزی خود در این انتخابات اطمینان دارد؟ پاسخی قطعی برای این سوال وجود ندارد، اما قطعا مشخص است که پیروزی در این شرایط کار آسانی نیست.

بعضی تحلیلگران به حرکت سریع اردوغان در داخل حزب حاکم استناد می کنند، به این اعتبار که این تحرکات در جهت آمادگی حزب برای انتخابات زود هنگام است، اما این تحرکات اساسا در راستای جبران نتایج همه پرسی و کاهش محبوبیت حزب حاکم است و در چارچوب نقشه گسترده و طولانی اردوغان برای دادن جانی تازه به حزب و بازگرداندن محبوبیت آن، در میان مردم، جای می گیرد.

به گفته یک تحلیلگر ترک، در صورتی که اردوغان ضمانتی از سوی هیئتهای ویژه داخل حزب در مورد پیروزی اش در انتخابات به دست آورد، به برگزاری انتخاباتی زود رس روی می اورد، اما این حزب نمی تواند چنین ضمانت هایی به رئیس جمهور بدهد و شرایط اقتصادی این اجازه را به آن نمی دهد. از این رو، به نظر نمی آید که انتخاباتی زود هنگام را پیش رو داشته باشیم.

برخی دیگر، بر نزدیکی حزب عدالت و توسعه حاکم، به حزب جنبش ملی معارضان، برای دست یابی به توافقی در جهت ائتلاف برای انتخابات پیش رو استناد می کنند و آن را بزرگترین شاخص نزدیکی انتخابات می دانند، در حالی که تفاصیل توافق از اساس بر همکاری در زمینه قوانین هماهنگ با نظام ریاستی در پارلمان طی ماههای آینده متمرکز است.

با این حال، سخنگوی دولت ترکیه با بیان این مطلب که انتخابات در زمان اصلی اش انجام می شود، به تمام این پیش بینی ها پاسخ منفی داد.