کیومرث کلانتری پس از پایان جلسه کارگروه ویژه آلودگی هوای تهران با اشاره به تداوم آلودگی  هوا که در چند روز گذشته در تهران ایجاد شده است، اعلام کرد: متاسفانه شاخص آلودگی هوای تهران همچنان در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها قرار دارد. کارگروه شرایط ویژه آلودگی هوای تهران نیز لحظاتی پیش در محل استانداری تهران پایان یافت که در آن تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شد. طبق این تصمیمات فردا همچنان تمام مقاطع تحصیلی ابتدایی، متوسطه اول و دوم، استثنایی، مهدهای کودک و پیش دبستانی‌ها در سراسر شهرستان‌های استان تهران به استثنای شهرستان‌های فیروزکوه، دماوند و پردیس در نوبت‌های عصر و صبح تعطیل است. 

وی با بیان اینکه فروش طرح ترافیک روزانه نیز همچنان تا پایان هفته ممنوع است، افزود: همچنین مقرر شد فردا کماکان طرح زوج و فرد از درب منازل اجرا شود و این طرح در شهر تهران، شهر ری و تجریش اعمال خواهد شد. تردد کامیون‌ها در شهر تهران ممنوع است.

کلانتری اضافه کرد: فردا تمامی فعالیت‌های صنعتی، کارگاهی و معدنی که دارای آلایندگی هستند و فعالیت‌های عمرانی در سطح شهر تهران توسط دستگاه‌های ذیربط متوقف خواهد بود. 

به گفته وی، علاوه بر آن قرار شد دستگاه‌های اجرایی با مرخصی مادرانی که فرزندشان به دلیل تعطیلی در منزل است موافقت کنند. همچنین بنا به توصیه وزارت بهداشت با مرخصی بانوان باید موافقت شود. انجام فعالیت‌های ورزشی نیز ممنوع است و اورژانس نیز در میادین اصلی شهر مستقر خواهند بود.

مدیرکل محیط زیست استان تهران همچنین اضافه کرد: سازمان هواشناسی پیش بینی کرده است که اواخر شب بادی با سرعت پنج متر بر ثانیه می‌وزد اما توان جابجایی آلاینده‌ها را ندارد. از شهروندان درخواست می‌کنیم اگر کار ضروری در سطح شهر تهران، ری و تجریش و شهرهای اقماری ندارند، از تردد غیرضروری خودداری کنند.

کلانتری همچنین تاکید کرد:  تصمیمی برای تعطیلی ادارات و دستگاه‌های اجرایی در تهران اتخاذ نشده است. همه باید در این زمینه مشارکت کنند. از مردم عذرخواهی می‌کنم که این محدودیت‌ها آنها را با مشکل روبرو می‌کند ولی برای حفظ سلامت‌شان ناچار هستیم که این محدودیت‌ها را اعمال کنیم. همچنین کسانی که با خودروی تک سرنشین تردد می‌کنند احساس مسئولیت کنند و برای حفظ سلامت جامعه از این کار خودداری کنند.