روزنامه "تاگس شاو" آلمان گزارش داد، زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان انتقاد شدیدی به دکترین هسته ای جدید آمریکا وارد کرده و آن را عامل به وجود آمدن یک مسابقه تسلیحاتی جدید عنوان کرده و گفت: اروپا مانند دوران جنگ سرد در معرض خطر ویژه ای قرار گرفته است.

وزیر امور خارجه آلمان این انتقاد را به آمریکا وارد کرد که با توسعه سلاح های اتمی تاکتیکی جدید، سیگنال غلطی را ارسال می کند.

وی با نگاهی به دکترین جدید هسته ای آمریکا تصریح کرد که این تصمیم دولت آمریکا برای توسعه سلاح های اتمی جدید نشان می دهد که مارپیچ یک مسابقه تسلیحاتی جدید در راه  است. نشانه هایی مبنی بر اینکه روسیه نه تنها در زمینه سلاح های متعارف بلکه در زمینه هسته ای نیز توانایی خود را ارتقا می دهد مشهود است. همچنین در آسیا نیز ارتقاء تسلیحات اتمی در چنین اوضاعی پیش بینی می شود. ما باید همراه با تمام شرکا و متحدان خود برای این چالش ها پاسخی بیابیم.

وی همچنین دکترین جدید هسته ای آمریکا را سیگنال غلطی دانست که خطر مسابقه تسلیحاتی را زیاد کرده و مانند دوران جنگ سرد خطر ویژه ای را متوجه اروپا می کند.

گابریل تصریح کرد که بنابراین ما در اروپا باید ابتکار عمل های جدیدی را در زمینه کنترل تسلیحات و خلع سلاح آغاز کنیم.  به گفته وی ما به جای سیستم های تسلیحاتی جدید به یک روند ابتکاری خلع سلاح جدید نیاز داریم.

گابریل تاکید کرد که از این رو دولت آلمان با همه نیرو در این راستا کار می کند که با شرکا و متحدان خود در زمینه خلح سلاح جهانی پیشرفت هایی را بدست آورد. هدف طولانی مدت ما باید یک جهان عاری از سلاح های اتمی باشد.

 پنتاگون روز جمعه دکترین جدید هسته‌ای آمریکا را منتشر کرد که در آن توجه زیادی به گسترش توان بالقوه هسته‌ای روسیه شده است. در این سند علاوه بر روسیه، چین، کره شمالی و ایران نیز تهدید نامیده شده اند. پنتاگون اعلام کرده که در شرایط کنونی، تلاش آمریکا روی تولید کلاهک‌های هسته‌ای کم قدرت متمرکز خواهد شد و امکان استفاده آنها در درگیریهای نظامی بعید نیست. بر اساس این سند، آمریکا همچنین به مدرنیزه سازی فعال و تقویت نیروهای سه‌گانه هسته‌ای این کشور ادامه خواهد داد.

این دکترین دفاعی جدید آمریکا با انتقادهای بین المللی زیادی از جمله از طرف چین، روسیه و ایران همرا بوده است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.