حریت گزارش داد، کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه در مراسمی در آنکارا اعلام کرد: هیچ گونه عدالتی در ترکیه وجود ندارد و هیچکس جرات ندارد درباره عدالت صحبتی کند. سیستم قضائی کشور توسط حاکمیت سیاسی محاصره شده است و بر همین اساس این سیستم نمی‌تواند منطبق با قانون تصمیم بگیرد. آنها منتظر دستور از سوی کاخ ریاست جمهوری برای اتخاذ تصمیمات خود هستند.

وی ادامه داد: من وکلایی را می‌شناسم که در روند قضائی کشور نفوذ دارند. به زودی نام آنها را اعلام خواهم کرد. ما آنها را به خوبی می‌شناسیم که نماینده چه کسانی هستند.

قلیچداراوغلو در بخش دیگری از اظهاراتش اعلام کرد: دموکراسی در کشوری که دانشگاهیانش اخراج شده،‌ خبرنگاران و وکلا زندانی می‌شوند و هیچگونه برابری جنسیتی وجود ندارد نمی‌تواند اعمال شود. امروز هر یک از ما موظف هستیم که برای دموکراسی مبارزه کرده و برای اجرای حقوق بشر تلاش کنیم. ما باید از جمهوریت تا ابد حمایت کنیم.

وی ادامه داد: زمانی که ما می‌شنویم اقداماتی برای تضعیف جمهوریت انجام می‌گیرد ما نباید این مساله را به پلیس، ارتش و دستگاه قضایی بسپاریم. باید از حقوق خود دفاع کنیم. این حق ماست که برای جمهوریت مقاومت کنیم.