عکاظ گزارش داد، دیروز سه‌شنبه سمیناری در رابطه با شرح جزئیات عملیات بشر دوستانه عربستان در یمن با حضور برخی از سفرا و اعضای دستگاه دیپلماسی در مقر وزارت خارجه عربستان در ریاض برگزار شد.

در این سمینار که محمد آل جابر، سفیر عربستان در یمن به همراه ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان ریاست آن را بر عهده داشت، گفت: هدف این برنامه بشر دوستانه و انسانی تنها باز گرداندن جریان‌های تجاری به حالت عادی، بهبود اوضاع انسانی و حل مشکلات زندگی ملت یمن نیست بلکه از دیگر اهداف این برنامه مقابله با تهدیدات حوثی‌ها و  ایران علیه عربستان و کشورهای منطقه و گذرگاه‌های آبی و تجاری بین‌المللی است زیرا حوثی‌ها بیش از ۲۵۰ موشک بالستیک شلیک کردند و بیش از ۹۰ فروند به سمت عربستان بود.

در این سمینار همچنین اعلام شد که برای دریافت کالاهای تجاری از بندر جازان استفاده خواهد شد زیرا به شمال یمن نزدیک است.

همچنین خالد بن فیصل بن ترکی سفیر عربستان در اردن در این راستا، گفت: این اقدام ملک سلمان پادشاه عربستان و دادن مبلغ دو میلیارد دلاری به بانک مرکزی یمن به عنوان ودیعه به منظور حمایت عربستان از یمن و حل مشکلات اقتصادی آنها که عامل آن حوثی‌های وابسته به ایران هستند، صورت گرفت.

وی افزود: ما به همراه ائتلاف عربی به دنبال حل مشکلات اقتصادی، انسانی، سیاسی و نظامی ملت یمن هستیم و حوثی‌های مورد حمایت ایران را مجبور می‌کنیم تا از تجاوز جنایتکارانه‌اش علیه ملت یمن دست بردارد.

وی همچنین گفت:‌ از برخی رسانه‌های مورد حمایت ایران که هیچگاه خواهان منافع کشورهای عربی نبوده‌اند اخبار ناپسندی می‌شنویم و شنیدن این اخبار از طرف دشمن عربستان نشان دهنده درست و سالم بودن موضع عربستان و ائتلاف عربی است.

خالد بن فیصل همچنین گفت: حوثی‌ها بیش از ۹۰ موشک بالستیک به سمت عربستان پرتاب کردند و مسئولین ویرانی یمن بر عهده آنان است.

از سوی دیگر عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان نیز در رابطه با برنامه عربستان در یمن، گفت: ما بیش از یک میلیارد دلار برای این برنامه اختصاص دادیم و هدف آن حل مشکلات بنادر، کاهش هزینه‌های حمل و نقل و ایجاد پل هوایی برای شهر مارب به منظور رساندن کمک‌های بشر دوستانه است.

عادل الجبیر در نشست وزرای خارجه در هتل فیصلیه در ریاض مدعی شد که حوثی‌های وابسته به ایران بیش از ۹۱ موشک بالستیک ساخت ایران به سمت عربستان پرتاب کردند و بیش از ۲۵۰ موشک بالستیک در داخل یمن شلیک کردند.

به گزارش ایسنا، این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که مقامات کشورمان همواره تاکید می‌کنند جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گونه دخالتی در کشور یمن ندارد و برای ایجاد راه‌حل سیاسی و پایان دادن به بحران یمن تلاش‌های فراوانی کرده است.

در عین حال بر اساس گزارش سازمان ملل مدرکی دال بر این‌که ایران به مبارزان یمنی سلاح و موشک فروخته است یا موشک‌هایی که اخیرا به سمت ریاض شلیک شده ایرانی بوده باشد، پیدا نکرده است و تمامی ادعاها در این‌باره را رد کرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان قبل از این نیز در واکنش به تحولات اخیر یمن، با اشاره به تداوم تجاوز وحشیانه خارجی که به نابودی زیرساخت‌ها و محاصره همه جانبه و کشتار جمعی و خاموش ملت یمن منجر شده است، ابراز امیدواری کرد: همه گروه‌ها، احزاب و جریان‌های سیاسی و اجتماعی یمن، ضمن همبستگی با یکدیگر از جبهه واحد ملی بر علیه تجاوز خارجی محافظت کنند.

قاسمی با ابراز تاسف از درگیری‌های اخیر و دعوت همه نیروهای یمنی به آرامش و خویشتنداری ابراز امیدواری کرد و افزود: تمامی اختلافات داخلی در چارچوب گفت‌وگو حل و فصل و زمینه هرگونه سوء‌استفاده دشمنان خارجی ملت یمن مسدود شود.

وی در رابطه با مساله حمایت تسلیحاتی از یمن اعلام کرده است: ما هیچ‌گونه ارتباط تسلیحاتی با یمن نداریم، یمن در محاصره است و چنین امکانی در کل وجود ندارد در غیر این‌صورت ایران به قدری شهامت دارد که چنین اقدام و سیاستی را اگر داشته باشد اعلام کند؛ آنچه امروز در دستان مردم یمن هست سلاح‌هایی است که از دولت‌های قبل در پادگان‌ها وجود داشته، امروز مشاهده می‌کنیم یمن برای آنکه در مقابل تجاوز و حملات بی‌امان از خود محافظت کند به سراغ تکنیک‌های درونی رفته و این طبیعی است.

علی اکبر ولایتی، دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی و مشاور رهبری در امور بین الملل  نیز پیش از این در پاسخ  به سوالی در خصوص برخی اتهامات در رابطه با مداخله ایران در امور یمن، گفت: در یمن کشورهای مرتجع عربی تحت عنوان ائتلاف عربی ضد یمن مداخله مستقیم کرده‌اند و ایران جز حمایت سیاسی و کمک‌های انسانی برای نجات مردم این کشور کار دیگری انجام نداده است.

ولایتی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ موشکی به یمن نداده است، یمنی‌ها در زمان علی عبدالله صالح و منصورهادی و حتی قبل‌تر توسط اردوگاه‌های شرق عمدتاً تسلیح می‌شدند، ما از این نگران نیستیم که مردم دنیا بدانند جمهوری اسلامی ایران سلاح به عراق، سوریه و یا لبنان داده است به آنها سلاح داده‌ایم تا در مقابل داعش و تروریست ایستادگی کنند، به یمن کمک‌های انسانی و حمایت‌های سیاسی می‌کنیم ولی موشک را ایران به آنها نداده است و یمنی ها نیازی به آن ندارند چرا که با امکاناتی که در اختیار دارند توانسته اند در مقابل سعودی‌ها ایستادگی کنند و با همین امکانات پیروز خواهند شد.