عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه می‌گوید که حواشی ایجاد شده پیرامون حذف بودجه برای مقابله با ریزگردهای استان خوزستان صحیح نیست. دولت لیستی را تهیه و به مجلس داده است که کل بودجه این لیست ۵/۸دهم میلیارد دلار است و این پول باید از صندوق توسعه ملی برداشته شود. با توجه به اینکه رهبری اجازه برداشت از این صندوق را نداده است، ما نیز نمی‌توانیم در این خصوص کاری انجام دهیم. البته دولت در حال پیگیرى این موضوع و کسب رضایت رهبری برای برداشت از این صندوق هستند.

 

خاک تمام خوزستان را همانند سال‌های گذشته فراگرفته است. زمستان و تابستان هم ندارد، ریزگردها هر موقع از سال که بخواهند به شهر می‌آیند و نفس مردم این استان را به شماره می‌اندازند. علاوه بر گرمای زیاد، گردوخاک هم به هوای خوزستان اضافه شده است تا انجام امورات مردم را محدود و محدودتر کند. 

 

هرچند که بسیاری از مسئولین بر این عقیده هستند که این ریزگردها منشأ خارجی دارد، اما یقیناً با اقدامات لازم و کارهای کارشناسی شده می‌توان حجم این بحران را تا حد زیادی کاهش داد. 

 

از سوی دیگر این آلودگى، فقط به وجود گردوخاک محدود نمی‌شود. بسیاری از مردم استان خوزستان به دلیل آلودگی هوا مشکلات تنفسی پیدا می‌کنند و بیمارستان‌ها مملو از بیمارانی است که یا به‌صورت سرپایی مداوا می‌شوند یا بستری می‌شوند. تعطیلی مدارس و خلل در آموزش کودکان، تصادفات ناشی از کاهش دید و بروز مشکلات ریوی و تنفسی از جمله مشکلاتی است که ریزگردها با خود برای مردم خوزستان می‌آورند. 

 

با توجه به انتقادات بسیاری که این روزها به هوای آلوده خوزستان می‌شد، خبری در خصوص حذف بودجه مربوط به مقابله با ریزگردها در مجلس، سریعاً در رسانه‌ها مطرح شد که نقدهای بسیار جدی را هم به همراه داشت. بحث و بررسی در این خصوص ادامه داشت تا اینکه حسن روحانی نیز شب گذشته  در برنامه تلویزیونی و گفت‌وگویی که با مردم داشت، به این موضوع اشاره کرد و کفت: « اولاً من چنین خبری ندارم که بودجه ریزگرد حذف شده بودجه باید به صحن علنی مجلس برود اما اگر حذف شده باشد هم به‌عنوان رئیس‌جمهور قول می‌دهم به مردم که این بودجه حذف نشود و هر طور که شده آن را تأمین کنم».

 

مهرداد بائوج لاهوتی، نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین وضعیت کمیسیون تلفیق که به بررسی جزئیات بودجه سال ۹۷ پرداخته بود، گفت: جلسات کمیسیون تلفیق تمام شد و بررسی‌های لازم در خصوص بودجه صورت گرفت و یکشنبه هفته آینده بودجه برای بررسی بیشتر به صحن می‌آید.

 

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه با اشاره به حواشی ایجاد شده پیرامون حذف بودجه مبارزه با ریزگردها در کمیسیون تلفیق، گفت: توجه داشته باشید که رقمی معادل ۵/۸ دهم میلیارد دلار در بودجه بود که باید از صندوق توسعه ملی برداشت می‌شد. بر اساس سیاست‌های ابلاغی رهبری، مجلس اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی را ندارد. صندوق توسعه ملی فقط می‌تواند در سال دوبار آن‌هم به‌صورت ارزی، تسهیلات پرداخت کند. دولت در همین خصوص پیشنهاد کرد که به‌جای ۳۲ درصد، امسال ۲۰ درصد به صندوق توسعه ملی واریز شود و آن ۱۲درصد باقی مانده را که همان ۵/۸ دهم میلیارد دلار می‌شود را به بخش‌های مورد نیاز انتقال دهد که ۱۵۰ میلیون دلار برای مقابله با ریزگردهای خوزستان هم جزئی از همین ۱۲ درصد است.

 

عضو کمیسیون تلفیق با بیان اینکه رهبری باید اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی را بدهد، تصریح کرد: تا زمانی که اجازه برداشت داده نشود، این موضوع مکلف به حذف است. اما ما نمایندگان در میان خودمان یک رأی استمزاجی داریم و طی آن صحبت کردیم و برای تأمین این مبلغ، به گزینه دولت که پرداخت ۲۰ درصد از ۳۲ درصد به صندوق توسعه ملی بود، رأی دادیم. لذا ما همچنان منتظر اجازه هستیم و تا این اذن صورت نگیرد، نمی‌توانیم آن را در بودجه قرار دهیم.

 

لاهوتی در همین خصوص ادامه داد: دولت لیستی را تهیه و به مجلس داد که مجموع آن می‌شود ۵/۸دهم میلیارد دلار، که برای بخش‌های مختلفی مانند ریل، پسماند و غیره تقسیم‌بندی شده است که ۱۵۰ میلیون دلار از آن مربوط به بخش مقابله با ریزگردهای خوزستان است. بنابراین اگر اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی به ما داده نشود، اعتبار همه بخش‌ها حذف می‌شود و این موضوع فقط مختص بودجه مقابله با ریزگردهای خوزستان نیست. به هر صورت دولت در این خصوص در حال پیگیری است و اگر توانست اجازه رهبری را در این خصوص بگیرد، مجلس نیز می‌تواند اعتبار این بخش را تصویب کند.

 

این نماینده مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: دولت برنامه‌هایش را برای پیگیری مقابله با ریزگردهای استان خوزستان انجام می‌دهد و در سال‌های گذشته نیز بودجه‌های بسیاری هم صرف این موضوع شده است که امیدواریم این موضوع سریع‌تر حل شود.