علی ربیعی در مراسم گرامیداشت روز پرستار که صبح امروز در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، گفت: جامعه‌ای خوشبخت است که همه بتوانند نقش پرستاری را در آن ایفا کنند. یکی از مشکلات امروز ما تنهایی و کم شدن غمخوارگی است. ما همه حضرت زینب (س) و پرستاران را به این صفت می‌شناسیم.

 

وی تاکید کرد: ما باید در کنار هم باشیم و با عقلانیت مسائل را حل کنیم. علاوه بر آن باید بدانیم ریشه مشکلات پرستاران کجا است. ما باید ساختارهای معیوبی که چند دهه پیش رفته و مسائل پرستاری را ایجاد کرده بررسی کنیم. طرح طب ملی از دهه ۱۳۴۰ تا دولت آقای روحانی هنوز اجرا نشده است و در این مدت بیشترین کسانی که آسیب دیده‌اند افراد خدمت‌گیرنده بودند. مردم فقیر می‌شدند و علاوه بر آن درون این ساختارها پرستاران هم وضعیت تبعیض آمیزی پیدا کردند.

 

وزیر رفاه تاکید کرد: امروز وضع پرستاری مطلوب نیست اما مسیر برنامه وجود دارد. پرستاری یکی از مهمترین عناصر درون طرح تحول است. احساس عدالت، شأن و منزلت دستاوردهایی هستند که باید آنها را جلو ببریم.

ربیعی تاکید کرد: نباید فکر کنید مسائل دیده نمی‌شود و کوتاهی می‌شود. اگر نتوانستیم تعرفه‌ها را جلو ببریم به این دلیل بود که در نظام سلامت مسائل زیادی انباشته شده است. ما قرار بود در جهت عادلانه کردن مسائل حرکت کنیم. آنچه امروز در کشور انجام می‌شود به سمت عادلانه و منطقی کردن منابع سلامت است.