تاس گزارش داد، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز یک‌شنبه در گفت‌وگو با با روزنامه کامرسانت تاکید کرد: برهم خوردن برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) به عنوان یک توافق بین‌المللی بر سر برنامه هسته‌ای ایران و همچنین دیگر توافقات بین‌المللی به‌طور غیرقابل اجتناب بحران در امور بین‌الملل را در پی خواهد داشت.

لاوروف افزود: اگر توافق‌های بین‌المللی در موضوعات مختلف که توسط کشورهای پیشرو انجام می‌شود، از هم فرو بپاشند، شرایطی به وجود می‌آید که هرکس راه خود را می‌رود. این بسیار تاسف برانگیز خواهد بود. من فکر می‌کنم چنین وضعی چه درباره ایران، چه درباره سوریه و چه درباره دیگر کشورها مانند کره شمالی، یمن و لیبی غیرقابل قبول خواهد بود.

رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته همزمان با ادامه تعلیق تحریم‌های ایران در چارچوب برجام گفت، در صورتی که تغییرات مورد نظر وی در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵  ایران و قدرت‌های جهانی حاصل نشود، از آن خارج خواهد شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در ادامه اظهار داشت: اقدامات یک‌جانبه واشنگتن درخصوص ایران و سوریه موجب خشم ترکیه شده است. بسیاری از دانشمندان سیاسی از ما می‌پرسند که چرا نگران هستید و می‌گویند که بدترین چیز، بهترین است. بدان معنی که اجازه دهید آمریکا خود ناتوانی‌اش در یک توافق، نقش غیر سازنده‌اش در امور جهانی را ثابت کند، چه این در ایران باشد، چه در سوریه.