القدس العربی گزارش داد، انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در امور خارجه در صحفه توئیتر خود با پرداختن به حمله اخیر ترکیه به منطقه عفرین در شمال سوریه نوشت: تحولات موجود در این شهر اقتضا می‌کند که مفهوم "امنیت ملی عربی" مورد بازبینی قرار گیرد.

قرقاش تاکید کرد، کشورهای عربی اکنون مشاع شده و عرب‌ها در صورتی که برای بازپس‌گیری امنیت ملی خود تلاش نکنند به حاشیه رانده خواهند شد.

طی سال‌های اخیر، روابط امارات و ترکیه تیره شده است که بخش عمده آن بر سر جریان اخوان المسلمین در مصر و برخی دیگر از کشورهای شمال آفریقا است.

نابسامانی روابط میان دو کشور پس از جانبداری ترکیه از قطر در بحران این کشور با مصر، عربستان، امارات و بحرین شدت گرفت و موجب شد، عبدالله بن زاید، وزیر خارجه امارات مطالبی را علیه حاکم ترک مدینه در جریان جنگ جهانی اول در توییتر خود بازنشر کند. ترکیه این توییت وزیر خارجه امارات درباره "فخرالدین پاشا" محکوم کرد و رئیس جمهور این کشور سخنانی را علیه بن زاید ایراد کرد.

توئیت‌های قرقاش پیرامون عملیات نظامی ترکیه در عفرین علیه نیروهای کرد سوریه، موجی از جنجال و اظهارنظرات را برانگیخته است.

برخی کاربران پرسیده‌اند که آیا نگرانی ناگهانی قرقاش در خصوص امنیت ملی عربی تنها به ترکیه برمی‌گردد و دیگر کشورها سهیم در برهم زدن امنیت کشورهای عربی را در بر نمی‌گیرد؟

آنها معتقدند نظر قرقاش درخصوص امنیت ملی عربی واقعی نیست بلکه در راستای مخالفت با ترکیه به خاطر موضع مخالف این کشور با محاصره قطر است.