رویترز گزارش داد، مارتین شولتس، رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان با واکنش شدیدی از جانب جناح‌های جوانان و چپ این حزب مواجه است که تاکید دارند حزب سوسیال دموکرات پس از نتایج نامطلوبی که در انتخابات سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی به دست آورد، باید خودش را در قالب اپوزیسیون از نو بسازد.

نزدیک به ۶۰۰ نماینده که در بن دیدار می‌کنند درخصوص اینکه آیا رهبرانشان باید مذاکرات ائتلافی درخصوص تجدید ائتلاف با محافظه‌کاران آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان را تجدید کنند یا خیر مذاکره و رای‌گیری خواهند کرد.

این دو حزب هفته گذشته به توافق اولیه‌ای دست یافتند اما منتقدان از جمله کوین کوئهنرت، رهبر جناح جوانان این حزب تاکید کرد که توافق اولیه به دست آمده به اندازه کافی شامل نظرات و عقاید حزب سوسیال دموکرات نمی‌باشد.

از آنجایی که آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا را دارد و آنگلا مرکل مدت طولانی‌ای است که در امور امنیتی و اقتصادی این قاره نقش رهبری را ایفا کرده، نشست امروز و نتیجه رای‌گیری آن در خارج از کشور نیز بسیار قابل توجه بوده و بسیاری از کشورهای دیگر نیز با دقت این مساله را دنبال می‌کنند.

پس از آنکه بزرگترین شاخه منطقه‌ای حزب سوسیال دموکرات در ایالت نورث راین وستفالیا به اعضایش توصیه کرد تا به شرط آنکه مارتین شولتس در سیاست‌های کارگری، بهداشت و درمان و مهاجرت به سازش برسد به نفع آغاز مذاکرات رسمی رای دهند، مقامات ارشد این حزب به پیشرفت‌ها در حمایت از این مذاکرات رسمی اشاره کردند.

آندرآ ناهلس، رهبر پارلمانی حزب سوسیال دموکرات گفت: انتظار دارم مذاکرات رسمی رخ دهد. به همین منظور من از تمامی اعضای حزبم خواسته‌ام تا مسئولیت پذیر بوده و عواقب ناکام ماندن گزینه‌های این دولت را مدنظر قرار دهند.

رای منفی از جانب حزب سوسیال دموکرات باعث می‌شود تا بن‌بست سیاسی در آلمان طولانی تر شود آن هم زمانی که اقتصاد آلمان مازاد بودجه بی‌سابقه‌ای را به وجود می‌آورد و امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه برای تشکیل نیرو و اصلاح اتحادیه اروپا در آستانه بریگزیت بر روی برلین به حساب کرده است.

سناریوهای احتمالی در شرایطی که حزب سوسیال دموکرات رای منفی بدهد شامل برگزاری انتخابات جدید و یا تشکیل یک دولت اقلیت برای نخستین بار در عصر پس از جنگ آلمان است.