آناتولی گزارش داد، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در جمع خبرنگاران بعد از دیدار با رکس تیلرسون، همتای آمریکایی‌اش در ونکوور کانادا گفت: اقدامات پیشگیرانه ترکیه علیه یگان‌های مدافع خلق تنها محدود به عفرین نیست بلکه ممکن است این عملیات تا منبج و شرق رود فرات ادامه یابد.

چاووش‌اوغلو با اشاره به افزایش تنش‌ها میان ترکیه و آمریکا به دلیل تصمیم واشنگتن برای حمایت از استقرار نیروی امنیتی مرزی در مرز سوریه و ترکیه گفت: دیدگاه‌های متفاوتی درباره این تصمیم وجود دارد. آمریکا وعده‌هایی را که درباره منبج و رقه داده بود، اما به آنها عمل نکرده است. آمریکا در گذشته اعلام کرده بود که یگان‌های مدافع خلق ("شاخه سوری پ.ک.ک") شریک استراتژیک آنها نیست و آنها تنها برای مبارزه با داعش همکاری می‌کنند.

او در ادامه اظهاراتش از آمریکا خواست که حمایت خود را از یگان‌های مدافع خلق قطع کند و سلاح‌های خود را پس بگیرد.

چاووش اوغلو خاطرنشان کرد: بر همین اساس دلایل بسیاری وجود دارد که ما محتاط باشیم و دلایل کافی وجود دارد که اقدامات پیشگیرانه خود را اعمال کنیم.

به تازگی ائتلاف بین‌المللی تحت امر آمریکا از تصمیم خود برای تشکیل یک نیروی نظامی جدید در مرز سوریه با عراق و ترکیه خبر داده که ۳۰ هزار تن نیرو خواهد داشت و در مرزهای سوریه در شمال و شرق سوریه مستقر خواهند شد.

با توجه به شرایط سوریه و دیدگاه‌های آمریکا، نیروهای کرد موسوم به "یگان‌های مدافع خلق" ستون فقرات این تشکل نظامی جدید خواهند بود. آنکارا این نیروها را وابسته به پ.ک.ک می‌داند و به شدت مخالف تشکیل آن است.

پنتاگون پس از اعتراض شدید ترکیه اعلام کرد که واشنگتن نگرانی‌های آنکارا را درباره نیروهای مرزی سوریه می‌داند و ارتباطات نزدیک با ترکیه ادامه دارد.