اسپوتنیک گزارش داد، این سند بازبینی که دولت ترامپ قرار است بعد از سخنرانی سراسری وی در اواخر ماه جاری میلادی رونمایی کند، نشان دهنده تغییر سیاست آمریکا در این حوزه از طریق توسعه کلاهک‌های هسته‌ای قدرت پایین و "قابل استفاده" است.

بر طبق این سند موشک‌های حامل این کلاهک‌ها به نام موشک‌های D۵ که هرکدام حدود ۶۶ میلیون دلار قیمت دارد و کلاهک‌هایی ۳۰ برابر نابودگرتر از بمب اتمی حمل خواهند کرد که در جریان جنگ جهانی دوم در هیروشیما استفاده شد.

با این حال این کلاهک‌ها تنها بخش هم جوشی مقدماتی کلاهک‌های گرما هسته‌ای موجود را در بر خواهند داشت که قدرت انفجاری آنها را کاهش می‌دهد.

روسیه معتقد است که این سلاح تاکتیکی جدید ناقض معاهده قوای هسته‌ای میان‌برد میان واشنگتن و مسکو در سال ۱۹۸۷ است.

پنتاگون در توجیه این تغییر سیاست خود گفته روسیه پیش از این به دلیل توسعه یک موشک کوروز جدید پرتابی از زمین این معاهده را نقض کرده است و در صورتی که وضعیت متشنج موجود به مرحله درگیری مسلحانه برسد این موشک‌ها به عنوان عامل بازدارنده عمل خواهند کرد.

پنتاگون در این پیش‌نویس ۶۴ صفحه‌ای که از سوی واشنگتن پست گزارش شد نوشته است: با وجود آنکه آمریکا به کاستن از تعداد سلاح‌های هسته‌ای ادامه داد اما دیگر کشورها از جمله روسیه و چین در مسیر عکس حرکت کردند و انواع جدیدی از قابلیت هسته‌ای را به زرادخانه خود اضافه کردند و دست به رفتار هرچه بیشتر تهاجمی از جمله در فضای پیرامون زمین و فضای مجازی زدند.

در این سند نوشته شده است: کره شمالی به پیگیری نامشروع سلاح‌های هسته‌ای و قابلیت‌های موشکی در نقض مستقیم قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل ادامه می‌دهد. ایران نیز با محدودیت‌ها موافقت کرده اما قابلیت تکنولوژیکی خود را به عنوان بخش عمده ظرفیت‌های لازم برای توسعه یک سلاح هسته‌ای در عرض یکسال حفظ کرده است.