محمد فیضی در جمع خبرنگاران در تشریح مهم‌ترین مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در بررسی بودجه ۹۷ کشور اظهار کرد: با تقدیم به موقع لایحه بودجه به مجلس شاهد شکل‌گیری کمیسیون تلفیق بودیم که این کمیسیون در دو هفته سپری شده موارد متعددی را در بخش درآمدی و هزینه‌ای مورد بررسی قرار داد و مصوبات خوبی را نیز داشته است.

وی گفت: کار کمیسیون تلفیق تا آخر هفته آینده به اتمام رسیده و احتمالا از اوایل بهمن‌ماه بودجه ۹۷ به صحن علنی مجلس می‌آید.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی به بودجه ۳۶۸ هزار میلیارد تومانی کشور در سال آینده اشاره کرد و افزود: ۱۰۱ هزار میلیارد تومان از این بودجه روی منابع درآمدی نفت و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای، ۱۹۳ هزار میلیارد تومان از محل درآمدهای مالیاتی، ۶۸ هزار میلیارد تومان از محل صدور اسناد خزانه و اوراق قرضه اسلامی قرار است تامین منابع شود.

فیضی با بیان اینکه در سال آینده افزایش بهای گاز، آب و برق در بخش خانگی اتفاق نیفتاده و تعرفه‌های سال ۹۶ در سال ۹۷ اعمال می‌شود، بیان کرد: کمیسیون تلفیق تصمیم گرفت تا مبلغ ۱۱۰ هزار میلیارد تومان برای تهاتر و تسویه دسته‌جمعی بدهی‌های اشخاص حقیقی و حقوقی و نهادهای عمومی غیردولتی نسبت به همدیگر و تسویه نهایی آنها اختصاص دهد که از این فرصت باید مسوولان امر برای تهاتر مطالبات و رفع نارسائی‌ها در این بخش اختصاص می‌یابد.

وی بیان کرد: ۵ هزار میلیارد تومان نیز به دولت اجازه داده شد تا نسبت به بخشودگی سود و جرایم وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان در نظر بگیرد تا به مانند دو سال گذشته در سال آینده نیز این بخشودگی از محل تسعیر ارز اتفاق بیفتد که قطعا نظیر این فرصت امکان تمدید مجدد نخواهد داشت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در مورد افزایش حامل‌های انرژی و مخالفت مجلس با درآمدهای حاصل از این امر برای ایجاد اشتغال، تصریح کرد: در لایحه ارائه شده از سوی دولت قرار بود از محل فروش حامل‌های انرژی و افزایش قیمت ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد نصیب دولت شود که با محاسبه منابع مورد نظر از محل صندوق توسعه ملی و آورده بانک‌ها در مجموع ۶۴ هزار میلیارد تومان درآمد برای اشتغال‌زایی اختصاص یابد که ما اجازه ندادیم دولت با افزایش حامل‌های انرژی ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان را صرف این امور کند.

فیضی گفت: در حالی که در قالب برنامه ششم توسعه به دولت اجازه دادیم تا هر سال ۱۰ درصد حامل‌های انرژی را افزایش دهد اما افزایش یک‌باره ۵۰ درصدی این قیمت‌ها شوک به جامعه وارد می‌کرد و انتظارات تورمی زمینه افزایش نرخ کالاهای اساسی را فراهم می‌آورد.

وی افزود: کمیسیون تلفیق با اعلام مخالفت با این منابع درآمدی ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی پیشنهاد کرده تا ۱۰ هزار میلیارد تومان دولت از محل فروش اموال تملیکی برای خود در نظر بگیرد.

نائب رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به هیچ وجه در بودجه دولت عددی مبنی بر حذف یارانه‌بگیران قید نشده است، اضافه کرد: سال گذشته ۴۸ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه‌ها مصوب کرده بودیم که امسال دولت در بودجه خود ۳۷ هزار میلیارد تومان مبلغ را قید کرده بود که این حکایت از الزام برای حذف تعدادی از یارانه بگیران بود که این پیشنهاد نیز در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار گرفت. به هیچ وجه در کشور قابل قبول نیست که ۷۶ میلیون نفر یارانه بگیرند، ما از دولت انتظار داشتیم تا به صورت منطقی نسبت به حذف یارانه در سال‌های اخیر اقدام کند که از سال گذشته مجلس در این باب تصمیم گرفت تا از ۴۸ هزار میلیارد تومان پرداخت یارانه ۴ هزار میلیارد تومان برای رفع فقر مطلق هزینه شود.

وی گفت: با افزایش مستمری و پرداخت یارانه به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی رقم دریافتی این خانوارها به ۱۹۳ هزار تومان رسید که امسال نیز قرار شد از سهم ۳۷ هزار میلیارد تومان پرداختی یارانه ۷ هزار میلیارد تومان صرف فقرزدایی شود.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امسال ۳۲ درصد درآمدهای نفت و گاز باید به صندوق توسعه ملی تزریق شود و برای دولت اجازه دادیم تا سقف تسهیلات و تامین منابع مالی خارجی و فاینانس را ۳۰ میلیارد دلار تعیین کند.

فیضی از پیگیری‌ها برای افزایش تبصره مربوط به تامین قیر رایگان برای پروژه‌های عمرانی به ویژه راه‌های روستایی و مناطق محروم، استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای تجهیز و تقویت آزمایشگاه‌ها و امکانات دانشگاهی و همچنین کمک به بیمه سلامت با پرداخت ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای تقویت این بخش خبر داد.

وی در مورد نرخ خرید خدمت با هدف کمک و تقویت بنیه دفاعی از محل این اعتبارات، بیان کرد: زیر دیپلم ۱۰ میلیون تومان و صاحبان دکترا و مدارک بالاتر ۵۰ میلیون تومان باید در ازای دریافت پایان خدمت سربازی پرداخت کنند.

عضو مجمع نمایندگان استان اردبیل به رایگان شدن هزینه آب، برق و گاز مدارس با رعایت الگوی مصرف اشاره کرد و افزود: برای تکمیل فضاهای آموزشی یک هزار میلیارد تومان اوراق قرضه پرداخت می‌شود و در کمیسیون تلفیق مقرر شد کلیه منابع درآمدی از محل فروش املاک مازاد آموزش و پرورش به ادارات کل استان‌ها پرداخت شود.