هاآرتص گزارش داد، این مسؤولان گفتند، نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به باراک اوباما و وزیر خارجه‌اش یعنی جان کری ابلاغ کرده بود که عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر احتمالا با این گام در صورت مداخله آمریکایی‌هابه شیوه خودشان با مصر موافقت کند.

یکی از این چهار مقام گفت: دولت آمریکا در آن زمان می‌دانست که هیچ شانسی برای تحقق این طرح وجود ندارد.

طبق گفته این مقامات سابق آمریکا، نتانیاهو این طرح را در پاییز ۲۰۱۴ چند ماه بعد از ناکامی طرح صلحی که کری رهبری می‌کرد، با اوباما در میان گذاشت.

این مقامات گفتند، نتانیاهو چند هفته بعد از پایان عملیات "صخره سخت" علیه غزه در سال ۲۰۱۴ به کاخ سفید رفت و به اوباما گفت: در واقع مذاکرات کری به شکست انجامید و جنگ در غزه رخ داد و روند صلح پیچیده شد. می‌خواهم ایده دیگری به شما بدهم.

نتانیاهو به کری و اوباما گفت: طرح پیشنهاد شده اجازه تشکیل کشور فلسطین را در بخشی از کرانه باختری خواهد داد و به اسرائیلی‌ها نیز اجازه می‌دهد بخش اعظمی از کرانه باختری را تحت تعریف مجتمعات مسکونی به اسرائیل الحاق کند.

مقامات سابق به این مساله اشاره کردند که نتانیاهو از اصطلاح مجتمعات مسکونی استفاده کرد اما طرح و تعریفی دقیق از این مجتمع‌ها نداد در حالی که می‌بایست بخش اعظم کرانه باختری بخشی از کشور فلسطین باشد، اما نتانیاهو ترجیح داد بخشی از سینای شمالی به آنها داده شود نه زمین‌های تحت اشغال اسرائیل.

یکی از مسؤولان گفت: ما معتقد بودیم این ایده وقت تلف کردن است. ما می‌دانستیم هیچ احتمالی نیست که فلسطینی‌ها با آن موافقت کنند چرا باید زمین‌های کشاورزی کرانه باختری در نزدیکی شهرهای بزرگ را با شنزارهای سینا تعویض کنند.

یکی دیگر از مسؤولان گفت: سینای شمالی امروز یکی از سخت‌ترین صحنه‌های درگیری با تروریست‌های داعش است و چرا باید فلسطینی‌ها این منطقه را در مقابل حفظ شهرک‌ها از سوی اسرائیل بپذیرند؟ نتانیاهو در آن زمان به ما گفت: روابط او با سیسی ویژه است و می‌تواند او را قانع کند.

به گفته مقامات آمریکایی، زمانی که دولت اوباما با مقامات مصری رایزنی کرد با پاسخ منفی آنها درباره این مساله روبه‌رو شد. آنها اشاره کردند، نشستی محرمانه  عقبه اردن در ژانویه ۲۰۱۶ نیز با حضور نتانیاهو، کری، سیسی و پادشاه اردن این مساله را اصلا بررسی نکرد.

یکی از این مسؤولان به طرح نتانیاهو که به اوباما و کری داده بود، اشاره کرد و گفت، این طرح بسیار شبیه به طرح صلح دولت کنونی آمریکا یعنی دونالد ترامپ است.

وی ابراز امیدواری کرد، طرح ترامپ بهتر از آن چیزی باشد که رسانه‌ها منتشر کرده‌اند.

اما یکی از مقامات دولت کنونی آمریکا گفت: دولت ترامپ از طریق تیم صلح خود به ریاست جارد کوشنر، دامادش هیچ طرح مشابه این گزارش‌ها ندارد. طرحی که ترامپ ارائه خواهد کرد برای اسرائیل و فلسطین مفید خواهد بود.

دفتر نتانیاهو نیز گزاش‌های منتشر شده را رد کرده و گفته، این گزارش‌ها صحت ندارند.