وزیر خارجه قطر شب گذشته در گفت وگو با برنامه &#۳۹; الحقیقه &#۳۹; (واقعیت) تلویزیون رسمی این کشور، ضمن اعلام این مطلب گفت: برخی طرف ها از هر گونه تلاش برای پایان یافتن اختلافات جلوگیری می کنند.

وی ضمن نام نبردن از عربستان وامارات و سایر طرف های یاد شده، فاش کرد که تلاش هایی از سوی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در گذشته برای حل و فصل اختلافات میان مصر و قطر انجام گرفته، اما در عین حال تاکید کرد که تلاش های ولیعهد عربستان کامل نشد .

وزیر خارجه قطر ابراز داشت: مصر پس از انقلاب ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ در حال گذر از مرحله حساسی است و اختلافاتی میان دوحه و قاهره پس از کنار گذاشتن محمد مرسی از قدرت به وجود آمد و تلاش هایی برای حل وفصل اختلافات صورت گرفت، اما به نتیجه ای نرسید و روابط دوجانبه به سردی گرایید.

عربستان ۱۵ خرداد ۹۶ به همراه امارات، بحرین، مصر، دولت شرق لیبی، جزایر مالدیو و رئیس جمهوری فراری و مستعفی یمن با ادعای حمایت قطر از تروریسم و افراط گرایی و دخالت در امور داخلی دیگر کشورها، روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کرد.

در پی این اقدام، قطر با ابراز تاسف از تصمیم عربستان، امارات، مصر و بحرین در قطع روابط با این کشور، آن را غیرقابل توجیه دانست و گفت که ادعاهایی که موجب اتخاذ این تصمیم شده، نادرست است.

عربستان، امارات و بحرین همچنین تمامی مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را با قطر بستند.