یکی از ویژگی‌های مهم جلال طالبانی، دبیرکل فقید حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق که بمدت دو دوره ریاست جمهوری عراق را نیز بر عهده داشت این بود که توانست آرای مخالف را در درون حزب مدیریت کرده و از پتانسیل‌های آنها در راستای تقویت حزب بهره ببرد، کما اینکه از بدو تاسیس این حزب در دهه ۷۰ میلادی این روند اختلافی در اتحادیه وجود داشت اما مدیریت قوی وی هیچ وقت اجازه نداد حزب تضعیف شود.

 

به عبارت دیگر او شطرنج باز ماهری بود، وقتی به ریاست جمهوری عراق هم رسید این روند را ادامه داد و در سطح عراق این بار نشان داد فردی برای تمام عراقی‌هاست. هرچند باید صحنه را بزرگتر دید و طالبانی را حتی فراتر از عراق دید. طالبانی توانایی مدیریت همزمان قطب‌های مخالف را در عراق و در درون حزب خود داشت.

از وقتی که طالبانی بیمار شد و بعد از آن در آلمان با دنیای فانی وداع کرد، این قطب‌های مخالف در درون اتحادیه میهنی کردستان عراق و به فاصله کمی در کل عراق نمود پیدا کرد. از این تاریخ به بعد است که ما شاهد اختلافات شدید سیاسی بین کادر رهبری اتحادیه میهنی و اختلافات شدید اربیل با بغداد در سطح اقلیم و عراق هستیم.

امروز نیز یکی دیگر از قطب‌های مخالف در درون حزب اتحادیه میهنی به سوی جدایی کامل از اتحادیه میهنی کردستان عراق گام نهایی خود را برمی دارد؛ برهم صالح، معاون اول طالبانی که بعد از بیماری طالبانی با سایر اعضای رهبری حزب در خصوص نحوه مدیریت این حزب به اختلاف برخورد. او امروز اولین کنگره خود را تحت عنوان «کنگره اول ائتلافی برای دمکراسی و عدالت» با حضور ۵۰۰ تن از اعضای این لیست که می‌رود تبدیل به یکی دیگر از احزاب پرشمار در عراق شود، برگزار می‌کند.

ریبوار کریم، سخنگوی ائتلافی برای دمکراسی و عدالت در گفتگو با رسانه‌ها درخصوص برگزاری این کنگره گفت: ائتلاف امروز اولین کنگره خود را برای تعیین رئیس و تصویب آئین نامه داخلی برگزار می‌کند، در این کنگره بیش از ۵۰۰ تن از اعضای ائتلاف حضور دارند که بخش قابل توجهی از آنها را جوانان و زنان تشکیل می‌دهند.

 

در این کنگره همچنین اعضای مجمع عمومی این ائتلاف متشکل از ۴۰ تن از اعضای ائتلاف توسط شرکت کنندگان در کنگره انتخاب می‌شوند. در پی انتخاب اعضای مجمع عمومی، این مجمع اعضای اجرایی گروه را انتخاب می‌کنند که با خود رئیس تعداد ۱۵ تن خواهد بود.

بدین ترتیب برهم صالح آشکارا جدی‌ترین قدم خود را برای خداحافظی با حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق برمی‌دارد. این اقدام برهم صالح اگرچه با شعار مبارزه با فساد و حل مشکلات ساختاری و سیاسی در اقلیم آغاز می‌شود اما در حقیقت تیشه به ریشه بخشی از آرای حزبی می‌زند که جلال طالبانی بیش از ۴۰ سال برای آن زحمت کشید و توانست آن را تا سطح رهبری در کل اقلیم کردستان و عراق بالا ببرد.