رویترز گزارش داد، به دنبال رفراندوم اکتبر گذشته و اعمال حاکمیت مستقیم مادرید در این منطقه، این جنبش‌ حامی استقلال دچار تفرقه شد که آیا به تلاش‌ها برای تشکیل کشور مستقل ادامه دهد و یا اینکه وارد مذاکرات با دولت اسپانیا شود تا در کوتاه‌مدت خودمختاری منطقه‌ای بیشتری به دست آورد.

در انتخابات ۲۱ دسامبر، جدایی‌طلبان توانستند در پارلمان منطقه‌ای اکثریت نسبی به دست آورند که ضربه‌ای به ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا بود. او به سرکوب این جنبش جدایی‌طلبی و حل بدترین بحران سیاسی اسپانیا در چند دهه اخیر امید بسته بود.

آرتور ماس، رئیس سابق منطقه کاتالونیا در کنفرانس خبری خود گفت: این مرحله جدید به رهبران جدید نیاز دارد و لازم است فضای بازی ایجاد شود تا افراد مشخصی بتوانند این پروژه را برای آینده رهبری کنند.

در مارس ۲۰۱۷ دادگاهی در کاتالونیا آرتور ماس را به مدت دو سال از حضور در مشاغل دولتی منع کرد. جرم او برگزاری رفراندوم غیر رسمی استقلال در ۲۰۱۴ بود؛ زمانی که رهبران جدایی‌طلب برای جلب حمایت‌ها از برگزاری یک رفراندوم تازه تلاش می‌کردند. با این حال، ماس به عنوان رهبر این حزب محافظه‌کار که برای ۱۵ سال هدایت آن را بر عهده داشت، باقی ماند.

طبق گزارش روزنامه لا ونگاردیا، آرتور ماس پیشتر از اقدامات کارلس پوجدمون، رئیس فراری دولت منطقه‌ای کاتالونیا برای استقلال حمایت می‌کرد اما به نظر می‌رسد اکنون یک نامزد دیگر در "حزب دموکراتیک اروپایی کاتالان" (PdeCat) را ترجیح می‌دهد تا راه برای حضور یک دولت جدید تحت امر جدایی‌طلبان هموار شود.