گاردین گزارش داد، جان وولفستال که در دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق دستیار ویژه کنترل تسلیحات و عدم اشاعه بوده است، گفت: در سند جدید بازبینی مواضع هسته‌ای آمریکا که از سوی پنتاگون تهیه شده یک نسخه اصلاح شده از موشک‌های پرتابی از زیردریایی Trident D۵ در نظر گرفته شده که تنها یک بخش از کلاهک عادی آن مستقر می‌شود و هدف از آن بازداشتن روسیه از استفاده از کلاهک‌های تاکتیکی در درگیری احتمالی در شرق اروپا است.

این سلاح‌های هسته‌ای جدید قدرت تخریبی کمتری دارد اما استفاده از آنها می‌تواند فشار روانی زیادی ایجاد کند.

گزارش شده که این سیاست هسته‌ای جدید به میزان چشمگیری جنگ طلبانه‌تر از موضعی است که دولت اوباما اتخاذ کرد چراکه این دولت به دنبال کاهش نقش سلاح‌های هسته‌ای در تدابیر دفاعی آمریکا بود.

حامیان کنترل تسلیحات از این طرح ساخت کلاهک‌های هسته‌ای کوچکتر و به اصطلاح "قابل استفاده‌تر" هشدار داده و گفته‌اند این کار تنها تاثیرش افزایش احتمال جنگ هسته‌ای خواهد بود.

سند بازبینی مواضع هسته‌ای آمریکا در عین حال شرایط مربوط به امکان استفاده از سلاح‌های هسته‌ای از سوی آمریکا را گسترده‌تر کرده و از جمله در آن پاسخ به یک حمله غیرهسته‌ای که تلفات جمعی گسترده ایجاد کند یا زیرساخت‌های حیاتی را هدف قرار دهد و یا مکان‌های کنترل فرماندهی هسته‌ای را هدف قرار دهد، در نظر گرفته شده است.

سند جدید بازبینی مواضع هسته‌ای آمریکا که برای نخستین بار در هشت سال گذشته تهیه می‌شود قرار است بعد از سخنرانی سراسری دونالد ترامپ در پایان ماه ژانویه انتشار یابد.

وولفستال که گفته ویرایش نهایی پیش‌نویس این سند را مشاهده کرده اظهار داشت: در این سند آمده است که آمریکا کار بر روی تولید یک موشک کروز هسته‌ای پرتابی از دریا را در پاسخ به اقدام روسیه در توسعه یک موشک کروز جدید پرتابی از زمین آغاز خواهد کرد.

به گفته وولفستال حتی پیش‌نویس اولیه این سند جنگ طلبانه تر بوده و به عنوان مثال مسائلی نظیر توسعه یک سلاح هسته‌ای مافوق صوت و  تضمین به کشورهای غیرهسته‌ای مبنی بر عدم هرگونه حمله هسته‌ای آمریکا به آنها، حذف شدند.

وی می‌گوید: کسانی که این طرح را نوشته‌اند گفته‌اند که سعی دارند پیام روشنی از بازدارندگی برای روس‌ها کره شمالی و چینی‌ها ارسال کنند. البته با زبانی خوب، متعادل و قوی که هرگونه تلاش از سوی روسها یا کره شمالی برای استفاده از سلاح هسته‌ای پیامدهای گسترده‌ای برایشان خواهد داشت.