صالح الصماد رئیس شورای عالی سیاسی یمن در دیدار با معین‌شریم معاون نماینده ویژه سازمان ملل در امور این  کشور گفت: اگر ائتلاف متجاوز سعودی به حملات خود به الحدیده ادامه دهد، احتمال اقدام ما برای بستن خطوط کشتیرانی در دریای سرخ وجود دارد.

 

رئیس شورای عالی سیاسی یمن افزود: ما اجازه نمی‌دهیم که آن‌ها با کشتی‌های خود از آب‌های ما عبور کنند در حالی که مردم ما از گرسنگی می‌میرند و پیش‌بینی می‌کنیم که بعد از سفر شما، ائتلاف متجاوز حملات خود به یمن را شدیدتر کند.

 

الصماد تاکید کرد که یمنی‌ها آماده صلح هستند، اما به شرط اینکه حق مشروع آن‌ها در برخورداری از زندگی با کرامت، حفظ شود.

 

رئیس شورای عالی سیاسی یمن خطاب به شریم گفت: من از سکوت عجیب اسماعیل ولد الشیخ احمد نماینده سازمان ملل در قبال تشدید کشتارهای ائتلاف متجاوز سعودی در یمن و عدم صدور هیچگونه اظهاراتی توسط وی تعجب می‌کنم، این امر موجب می‌شود که ملت یمن اعتماد خود را به سازمان ملل و نقش این سازمان در حل بحران را از دست بدهند.

 

وی درباره بندر الحدیده گفت: طرح‌های جزئی مطرح شده در خصوص این بندر، وقت کشی و از بین برنده راه حل‌ها است.

 

الصماد در بخش دیگری از سخنان خود گفت که عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهور فراری و مستعفی یمن هیچ مشروعیتی ندارد، بلکه پارلمان نماینده قانونی مردم یمن است.

 

معاون نماینده سازمان ملل نیز گفت که راه حل بحران یمن باید توافقی، متوازن و مبتنی بر شراکت باشد.

 

وی تاکید کرد که باید گام‌های مشخصی برای اعتمادسازی بین طرف‌های بحران یمن برداشته شود و ما منتظر بیانیه‌ای سیاسی از سمت صنعا برای حرکت به سمت تفاهمات هستیم.

 

شریم افزود: این برای ما مهم است که بندر الحدیده باز باشد، زیرا این امر برای امدادرسانی مهم است.

 

بر اساس این گزارش، ماکرون در این تماس تلفنی، حمله موشکی اخیر نیروهای یمنی( وابسته به انصارالله) به ریاض، پایتخت عربستان را محکوم و اعلام کرد فرانسه با عربستان در مقابله با هرگونه اقداماتی که امنیت این کشور را تهدید می‌کند، همکاری می‌کند.

 

رژیم سعودی چهارم نوامبر گذشته (۱۳ آبان) پس از شلیک یک فروند موشک بالستیک دوربرد به‌سمت فرودگاه «ملک خالد» ریاض از سوی یمن، تمامی گذرگاه‌های زمینی، هوایی و دریایی با یمن را بست و این کشور جنگ‌زده را تحت محاصره کامل قرار داد.

 

عربستان همچنین در این مدت حملات خود را به یمن تشدید کرد و طی این مدت ده‌ها یمنی در پی این حملات به شهادت رسیده و یا زخمی شدند.

 

گرچه عربستان مدعی شد که این محاصره را به طور جزئی رفع کرده است اما مقامات یمنی معتقدند که این محاصره همچنان ادامه دارد و برای تامین نیازهای اولیه مردم از جمله غذا و دارو با دشواری روبه‌رو  هستند و این کشور در آستانه وقوع بزرگترین فاجعه انسانی قرار دارد.