دولت کره جنوبی اعلام کرده است ترافیگورا که سومین بازرگان نفت مستقل بزرگ جهان است، مالک محموله‌ای بوده که برخلاف تحریم های سازمان ملل متحد در اکتبر به کره شمالی ارسال شده است،

با این‌همه این جنجال ممکن است معامله‌گران بین‌المللی را که نگران هستند نفت و محصولات نفتی آنها ممکن است به کره شمالی راه پیدا کند، از منطقه فراری دهد. از سوی دیگر ممکن است فشار بر پیونگ یانگ را افزایش داده و خرید سوخت برای این کشور را در مواجهه با تحریم های بین المللی دشوارتر و گران‌تر سازد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته چین را متهم کرد اجازه می‌دهد فروش سوخت به صورت کشتی به کشتی به کره شمالی انجام گیرد در حالی که این شیوه به منظور تحت فشار قرار دادن کیم جونگ اون برای رها کردن تسلیحات هسته‌ای، بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد محدود شده است.

 

ترافیگورا اعلام کرد این شرکت ارسال نفت به کره شمالی را دستور نداده است و مالک کشتی "لایت هاوس وینمور" نبوده و این کشتی را که سال گذشته از سوی کره جنوبی توقیف شد، کرایه نکرده است. پیش از آن وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرده بود این شرکت بازرگانی مالک این محموله بوده و مقامات سرگرم تحقیق هستند تا دریابند آیا ترافیگورا مبادله آن را سفارش داده است.

 

بر اساس گزارش بلومبرگ، این شرکت بازرگانی که فعالیت‌های بزرگی در سنگاپور، ژنو و هیوستون دارد، در ابتدا این محموله را به یک شرکت مستقر در هنگ کنگ که چندان شناخته نبود به نام "گلوبال کامادیتی کانسولتانت" فروخته بود. این توافق به صورت تحویل در عرشه کشتی از کره جنوبی برای تحویل به تایوان انجام گرفته بود و فروش این محموله برخلاف تحریم‌ها را ممنوع کرده بود و ترافیگورا در مقصد نهایی این محموله دخالتی نداشت.