علی‌اصغر یوسف‌نژاد عضو فراکسیون ورزش و جوانان مجلس در تشریح آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده تحقیق و تفحص از منابع و مصارف و نظام مدیریت دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در ۱۰ سال اخیر، گفت: «روال اینگونه مسائل به شکلی است که معمولا کمیسیون تخصصی از مرجع که باشگاه استقلال یا پرسپولیس و یا در کل وزارت ورزش و جوانان است سوال می‌کند تا سوالاتی که نمایندگان مجلس دارند را پاسخ دهند. سوال ما در جریان تحقیق و تفحص از منابع و مصارف و نظام مدیریت دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در ۱۰ سال اخیر راجع‌به موضوعات مختلف از جمله بدهی‌های مختلف باشگاه استقلال و پرسپولیس بود چرا که اعلام کردند باشگاه استقلال بدهی دارد. این باشگاه به ۱۰۷ شخصیت حقیقی و حقوقی بدهکار است که میزان بدهی‌ هم مشخص است.»

وی با اشاره به اینکه این دو باشگاه در مجموع 170 بدهی دارند، می‌گوید: «در آخرین جلسه‌ای که با مدیران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس داشتیم پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای دریافت نکردیم. لذا از این‌ پس در خصوص این تحقیق و تفحص رأ‌ی‌گیری می‌شود و در نهایت به مجلس انتقال خواهد یافت و درباره آن بحث‌های لازم در صحن علنی صورت خواهد گرفت.»

عضو فراکسیون ورزش و جوانان مجلس با بیان اینکه هیچ کدام از بدهی‌های دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تاکنون پرداخت نشده است، ادامه داد: «اینکه بدهی‌هایی وجود دارد یک ادعا است لذا باید در مراجع رسمی به اثبات برسد. من فکر می‌کنم بسیاری از این دیدگاه‌هایی که در اختلاف پرداخت و مطالبات وجود دارد با تفاهم قابل حل است. ما اکنون بیش از 74 پرونده در فیفا علیه ورزش فوتبال ایران داریم که در این رابطه فراکسیون ورزش جلسه‌ای برگزار کرد و فدراسیون فوتبال نیز در این رابطه با کسانی که مدعی بودند جلسه گذاشت و به تازگی طبق گزارش‌های دریافت شده، متوجه شدیم که به تعداد 50 پرونده کاهش پیدا کرده است و بیش از 20 نفر از اشخاص حقیقی یا حقوقی به تفاهم رسیده‌اند. به هر حال این نکته مهمی است که با تفاهم، مذاکره و مباحثه قابل حل است و این تدبیر فدراسیون فوتبال قابل احترام است.»

وی برهمین اساس اضافه کرد: «دیگر باشگاه‌ها هم می‌توانند این رویه را در پیش بگیرند؛ باشگاه‌های ما اگر حرفه‌ای هستند باید به صورت حرفه‌ای قرارداد ببندند. به‌عنوان مثال با بازیکنی قرارداد بستند که پس از عقد قرارداد از این بازیکن آزمایش گرفته‌ و بعد دیده‌اند آزمایش او منفی است و چون قرارداد را بسته بودند دیگر عملا فایده‌ای نداشته. به هرحال این بازیکن می‌داند که در چه مرحله‌ای قرار دارد و به نظرم با مذاکره می‌شود چنین مسائلی را حل کرد. لذا اینها نکاتی است که در این ارتباط باید مورد توجه قرار گیرد. حرفه‌ای‌گری و اصول حرفه‌ای در چنین مسائلی از جانب باشگاه‌ها باید رعایت شود که اگر رعایت شود بسیاری از این اتفاقات و بدهکاری‌ها قابل حل است.»

عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در خاتمه با اعلام اینکه تحقیق و تفحص از منابع و مصارف و نظام مدیریت دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در 10 سال اخیر همچنان در مجلس ادامه دارد و این موضوع را با جدیت دنبال می‌کنیم، گفت: «این موضوع به شفافیت و انضباط مالی و اداری کمک می‌کند؛ مدیران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس هم باید از این موضوع استقبال کنند چرا که ما در راستای منافع ورزش تلاش می‌کنیم این تحقیق و تفحص صورت گیرد.»