به گزارش وبدا، دکتر محمد مهدی گویا ضمن اعلام این خبر با بیان این که دو نوع آنفلوانزای فصلی و پرندگان وجود دارد، افزود: تا به حال موردی از آنفلوآنزای پرندگان در انسان نداشته‌ایم و آنفلوآنزای فصلی هیچ ربطی به مصرف مرغ، تخم مرغ و گوشت نداشته و ندارد. آنفلوآنزای فصلی با شروع فصل سرما در کشور شروع می شود و خیلی غیرمعمول نیست.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در مورد آنفلوآنزای فصلی که در حال حاضر در فصل آن به سر می‌بریم، گفت: برخی گروه‌ها در صورت ابتلا به آنفلوآنزا در معرض خطر بیشتری هستند و این گروه‌ها شامل سالمندان یا افرادی که یک بیماری زمینه‌ای مثل بیماری‌های قلبی، ریوی، نارسایی کلیه، نارسایی کبد و دیابت کنترل نشده دارند، هستند. بیماران سرطانی که تحت درمان هستند و کسانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی دریافت می‌کنند و نیز خانم‌های باردار در صورت ابتلا به آنفلوآنزا در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

گویا با تاکید بر این که افراد مسن یا دارای بیماری زمینه‌ای باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند، افزود: افرادی مبتلا به آنفلوآنزا می‌شوند که به این توصیه توجه نکرده و موضوع را جدی نمی‌گیرند؛ زیرا این افراد با افراد معمولی فرق می‌کنند و آنفلوآنزا برای این افراد خطرناک‌تر از مردم عادی است و حتی ممکن است جان خود را به دلیل ابتلا به این بیماری از دست دهند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در ادامه با تاکید بر این که این افراد باید به موقع واکسن آنفلوآنزا تزریق کرده باشند، افزود: با توجه به این که در حال حاضر در فصل آنفلوآنزا هستیم، تزریق واکسن آنفلوآنزا هنوز برای افراد پرخطر دیر نیست.

گویا با بیان این که ۳ نوع آنفلوآنزای فصلی با عنوان H۱N۱، H۳N۲ و آنفلوآنزای نوع B وجود دارد، گفت: بیماری آنفلوآنزا می‌تواند بوسیله قطرات تنفسی فرد مبتلا و از طریق سرفه، عطسه و ترشحات مخاطی به دیگران منتقل شود.

وی با اشاره به این که فرد مبتلا به آنفلوآنزا می‌تواند با بوسیدن، دست دادن و در آغوش گرفتن، دیگران را مبتلا کند، گفت: توصیه می‌کنیم که فرد مبتلا به این بیماری، موقع سرفه و عطسه از دستمال استفاده کند و دستمال را داخل کیسه پلاستیکی قرار داده و در سطل زباله اندازد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در ادامه گفت: کسانی که نکات ساده بهداشتی را رعایت نمی‌کنند می‌توانند بیماری خود را به دیگران منتقل کنند.

گویا با اشاره به این که ویروس آنفلوآنزا طی چند ساعت تا چند روز در خارج از بدن انسان از بین می‌رود و اوج دوره بیماری‌زایی همان موقعی است که فرد دچار علایم شدید بیماری است، تصریح کرد: تاکنون حتی یک مورد ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان در کشور نداشته‌ایم.

وی با بیان این که انتقال آنفلوآنزای پرندگان به انسان از طریق خوردن گوشت مرغ یا تخم مرغ پخته، بسیار بعید است، گفت: کسانی که در تماس با پرنده هستند، کشتارگاه کار می کنند، پرنده نگهداری می‌کنند، با فضولات پرنده سر و کار دارند یا در مرغداری کار می‌کنند ممکن است در معرض این بیماری قرار گیرند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درخصوص علائم آنفلوآنزای فصلی نیز گفت: این بیماری در اکثر موارد با تب، سرفه، درد بدن، کوفتگی، عطسه، آبریزش بینی و گلو درد شروع می‌شود و معمولا ۳ تا ۵ روز به طول می‌انجامد و سپس بهبود پیدا می‌کند.

گویا با بیان این که آنفلوآنزای فصلی به ندرت باعث ذات الریه و عوارض دیگری می‌شود، گفت: البته ذات‌الریه ممکن است در افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند، رخ دهد.

وی همچنین با ذکر این نکته که این بیماری معمولا بدون درمان هم خوب می‌شود، گفت: در موارد شدید آنفلوآنزای فصلی از دارو استفاده می‌شود که این دارو در کشور موجود است و با تجویز پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: نکته مهم دیگری که فرد مبتلا به این بیماری لازم است به آن توجه کند، این است که باید مدت زمانی که پزشک برای استراحت تعیین کرده در منزل استراحت کند و در محل کار و مدرسه حضور نیابد؛ این موضوع نه تنها برای خود بیمار اهمیت دارد و باعث می شود طول مدت بیماری کوتاه‌تر شود، بلکه برای دیگران نیز اهمیت دارد؛ زیرا افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند در صورت ابتلا به آنفلوآنزای فصلی بیماری‌شان شدیدتر خواهد بود و ممکن است کارشان به بستری و در نهایت به مرگ بیانجامد.

گویا در پایان با یادآوری این که آنفلوآنزای فصلی همه ساله اپیدمی می‌شود و همه گیری‌های آن می‌تواند چند موج داشته باشد، گفت: این وضعیت در همه جای دنیا مشاهده می‌شود و ما هم اکنون در موج اول آنفلوآنزا هستیم و ممکن است بعد از چند هفته موج بعدی بیماری ظاهر شود؛ زیرا در تمام طول فصل سرما ممکن است بیماری آنفلوآنزا ظاهر شود و مردم باید نکات بهداشتی را رعایت کنند.