رویترز گزارش داد، این اظهارنظر از سوی دولت پکن در حالی مطرح شده که نخست‌وزیر تایوان بر تمایل این کشور بر داشتن روابط صلح‌آمیز با چین تأکید کرده است.

ویلیام لای، نخست‌وزیر تایوان در نشست خبری اخیر خود در تایپه گفت که آمریکا، ژاپن و کره جنوبی همه از نزدیک به فعالیت‌های نیروی هوایی چین بر فراز تایوان دقت نظر دارند و آن را بررسی می‌کنند.

وی ادامه داد، دولت تایپه تحت امر و دستور رئیس جمهوری بوده و او به دنبال روابط صلح‌آمیز با چین است.

چین، تایوان را یکی از استان‌های شورشی خود می‌داند و هرگز این مساله را رد نکرده که اگر مجبور باشد با استفاده از زور این منطقه را تحت کنترل خود در می‌آورد.

از زمان روی کار آمدن تسای اینگ ون به عنوان رئیس‌جمهوری تایوان در دسامبر سال جاری میلادی، روابط میان تایپه و پکن رو به وخامت گذاشته است چون رئیس‌جمهوری تایوان موضعی استقلال‌طلبانه دارد و این امر خوشایند پکن نیست.

دولت تایوان اعلام کرده که به دنبال صلح با چین است اما از امنیت و روش و منش زندگی در تایوان دفاع می‌کند.

رسانه دولتی چین پوشش کاملی از رزمایش هوایی ارتش این کشور بر فراز جزیره تایوان در ماه جاری میلادی ارائه کرد که شامل تصاویری از پرواز بمب‌افکن چینی بر فراز کوه «یوشان»، بلندترین قله تایوان نیز می‌شد.

دفتر سیاستگذاری تایوان در وزارت امور خارجه چین اعلام کرده است که این رزمایش و مانورهای هوایی ارتش بر فراز تایوان امری عادی است.

سخنگوی این دفتر گفت: همه به تدریج به این مسأله عادت می‌کنند.

وزارت دفاع تایوان در گزارش سالانه خود اعلام کرد، نیروی هوایی چین در یک سال گذشته ۱۶ رزمایش در نزدیکی تایوان انجام داده است.