دوویچه وله گزارش داد، زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان پیشنهاد داد توافق بریگزیت اتحادیه اروپا با انگلیس به عنوان یک الگو برای روابط با کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا مثل ترکیه و اکراین مد نظر قرار گیرد.

وی اضافه کرد: هم ترکیه و هم اکراین می‌توانند در این اتحادیه عضو شوند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که این کشورها باید وضعیت خود را ارتقا دهند.

اتحادیه اروپا باید چارچوب‌های جایگزینی را برای همکاری نزدیک‌تر اتخاذ کند.

وی درباره روابط با ترکیه به امکان برقراری اتحادیه گمرکی محکم‌تر بین ترکیه و اتحادیه اروپا در آینده اشاره کرد و گفت: در صورتی که وضعتی ترکیه تغییر نکند این مساله غیرممکن است. ما خواهان اشکال جایگزین برای همکاری قوی‌تر با آنها هستیم.

گابریل با اشاره به روابط بروکسل با آنکارا گفت: چنین رویکردی از سوی بروکسل می‌تواند باعث ایجاد همکاری‌های جدید و نزدیک و همچنین شکل‌گیری اتحادیه مصرف کنندگان با آنکارا شود.

او در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر  وضعیت در ترکیه باعث شده است که این کشور هنوز از عضویت در اتحادیه اروپا دور بماند. باید آنکارا با انجام اقداماتی تمایل خود را برای ارتقای روابط با اتحادیه اروپا نشان دهد.

اگر چه برخی از سیاستمداران آلمانی آزادی چند تن از آلمانی‌های بازداشت شده در ترکیه را نشانه خوبی تلقی می‌کنند اما با این حال برلین نگران وضعیت "دنیز یوجل" روزنامه نگار دیگر خود است.