ابراهیم شیخ معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران در نخستین نشست خبری خود اظهار کرد: مهمترین سرمایه در تمام جوامع نیروی انسانی است و برنامه‌هایی که هم اکنون پیش‌بینی شده است عمدتا برای توسعه سرمایه انسانی است.

 

معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران تصریح کرد: باتوجه به گذشت ۱۰۰ روز از فعالیت بنده به عنوان معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران گزارشی را از اقدامات انجام شده در این بخش ارائه خواهم کرد به طوری که در ۴۰ روز نخست حضورم در شهرداری تهران و ارزیابی وضع موجود از حوزه منابع انسانی پرداخته شد.

 

وی تصریح کرد: در ابتدای کار ۳۱۹ چالش شناسایی و در فرآیند دیگر این تعداد به ۷۲ چالش و در نهایت ۹ چالش اساسی در حوزه منابع انسانی شناسایی شد.

 

وی به چالشهای شناسایی شده در معاونت مربوطه اشاره کرد و گفت: عدم جامعیت نظام آماری، فساد و کاهش سلامت اداری، منطقی نبودن حجم و کیفیت نیروی انسانی در مقایسه ماموریتهای سازمانی، فرهنگ غیرحرفه‌ای حاکم بر سازمان، ناکارآمدی نظام مدیریت عملکرد در شهرداری، عدم کیفیت تعهد به شایستگی، ناکارآمدی نظام جامع توسعه مدیریتی، ناکارآمدی نظام بازنشستگی و تامین آینده و همچنین ناکارآمدی نظام جبران خدمات از مهمترین چالشهایی بوده که در این مدت احصاء شده است.

 

شیخ ادامه داد: در ابتدای ورود با مشکل بزرگی تحت عنوان نبود بانک اطلاعات در خصوص نیروهای انسانی در شهرداری تهران روبرو بودیم که این مشکلات عدیده‌ای را به وجود آورده بود.

 

وی به موضوع فساد و کاهش سلامت اداری در مجموعه شهرداری اشاره کرد و گفت: طی نظرسنجی‌های صورت گرفته از مراجعینی که برای دریافت خدمات خاص به شهرداری مراجعه می‌کردند ۳۲ درصد آنها اعلام داشتند که برای دریافت خدمات مربوطه با تقاضاهای غیررسمی از سوی پرسنل شهرداری روبرو شدند که این نشان دهنده این بود که سلامت اداری به عنوان یک چالش مهم در سالهای گذشته بوده است.

 

معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران  در ادامه به تعداد نیروهای شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۶۸ هزار و ۸۲ نفر در مجموعه شهرداری فعالیت می‌کنند که البته این تعداد با توجه به میزان جمعیت شهر تهران بسیار زیاد است که حتی در مقایسه با شهرهای کشور نیز تعداد پرسنل شهرداری تهران به مراتب زیاد بوده به طوری که اگر شهر تهران را جمعیتی حدود ۵.۵ میلیون تا ۹ میلیون نفر در نظر بگیریم براساس آمار نیاز به ۴۵ هزار نفر نیرو در شهرداری را داریم.

 

وی افزود: با توجه به آخرین وضعیت نیروهای شهردرای تهران تعداد پرسنل این مجموعه دو برابر تعداد پست‌های سازمانی است که در نظر گرفته شده است.

 

شیخ ادامه داد: با توجه به شرایط موجود شهرداری با تراکم نیروی انسانی مواجه است و این در حالی است که در یکسال اخیر تعداد افرادی که به این سازمان افزوده شده‌اند مسئله تراکم نیروی انسانی را دامن زده‌اند.

 

وی تصریح کرد: براساس گزارشات تهیه شده در ۶ ماهه پایانی مدیریت شهری در دوره گذشته ۸ هزار و ۶۵۲ نفر به جمع پرسنل شهرداری تهران افزوده شده‌اند و هم اکنون ما با فقر نیروی انسانی متخصص و تراکم نیروی انسانی در مجموعه شهرداری روبرو هستیم.

 

معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران  تصریح کرد: یکی از چالشهای اصلی در مجموعه شهرداری ناکارآمدی نظام مدیریت عملکرد در شهرداری بوده چرا که ما هیچ سیستم و روشی برای بررسی وضعیت نیروهای کارآمد و یا ناکارآمد نداشته‌ایم به طوری که برخی نیروهای شهرداری بطور منظم در این مجموعه فعالند و برخی نیز حتی حضور در شهرداری ندارند.

 

شیخ تصریح کرد: بر همین اساس تصمیم گرفته شد تا نظام مدیریت عملکرد در شهرداری مورد توجه قرار گرفته شود تا افراد کارآمد و ناکارآمد مشخص شوند.

 

وی در ادامه نشست خبری خود به نظام جامع توسعه مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: متاسفانه در سالهای گذشته نظامهای مناسبی برای پرورش مدیران در سیستم مجموعه شهرداری نداشته‌ایم و این یکی از آسیبهای جدی در این بخش محسوب می‌شود.

 

معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران در ادامه به ۵ راهبرد اساسی برای پاسخگویی به ۹ چالش مشخص شده از سوی معاونت منابع انسانی شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: توسعه فرهنگ و اخلاق حرفه‌ای در شهرداری، توسعه مبتنی بر شایسته‌سالاری، چابک سازی سازمانی، هوشمندسازی منابع انسانی و ارتقاء و بهبود رفاه حال و تامین آینده کارکنان و مدیران ۵ راهبرد اساسی برای پاسخگویی به چالشهای اشاره شده است.

 

شیخ  در ادامه به تشکیل شورای تحول و ارتقای سرمایه انسانی واحدهای تابع شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: این شورا در سطح تمامی مناطق ۲۲ گانه، دستگاه‌ها و سازمانها با اعضای مشخص و به ریاست شهردار منطقه و یا رئیس آن سازمان و مدیرعامل آن شرکت تشکیل خواهد شد.

 

وی اضافه کرد: یکی دیگر از اقدامات انجام شده از سوی معاونت منابع انسانی شهرداری تهران در طی ماههای گذشته سرکشی به مناطق و سازمانها و شرکتها و در نهایت تشکیل شورای تحول و همچنین آگاه‌سازی آنها در این بخش بوده است.

 

معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران  در ادامه با تاکید بر اینکه شهرداری تهران هیچ تعدیل نیرویی را در دستور کار خود ندارد گفت: تعدیل زمانی اتفاق می‌افتد که فردی قراردادش با سازمان مربوطه به پایان رسیده باشد و با توجه به ملاحظاتی که وجود دارد ما در طی ماههای گذشته حتی یک عدد تعدیل نیرو نداشته‌ایم و نخواهیم داشت.

 

وی ادامه داد: البته این موضوع باید عنوان شود که تنها دو دهم درصد از نیروهای شهرداری به دلایل مختلف از جمله بازنشستگی و یا عدم تمایل نیروها و یا ناکافی بودن مدارک تحصیلی‌شان و یا عدم حضور در محل کار از مجموعه شهرداری رفته‌اند که البته برخی از افراد نیز استعفا داده‌اند و این موضوع باید گفته شود که خروج افراد طبیعی بوده و شهرداری عامل خداحافظی آنها نبوده است.

 

شیخ ادامه داد: بر همین اساس ما به دنبال ساماندهی منابع انسانی در مجموعه شهرداری هستیم تا بتوانیم بهره‌وری را در این سازمان افزایش دهیم.

 

وی در ادامه به کمبود نیروی متخصص در برخی مناطق شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: طی بازدیدهای صورت گرفته مشخص شد که در برخی معاونت‌ها ما با کمبود نیرو و در برخی از معاونت‌ها با تراکم نیرو روبرو هستیم که بر همین اساس این موضوع مورد توجه معاونت منابع انسانی شهرداری تهران قرار گرفته است و این کار با هدف ارتقای نیروی انسانی و ساماندهی منابع انسانی خواهد بود.

 

معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران  در ادامه با اشاره به جذب تعداد نیروی متخصص و نخبه در راستای ماموریت‌های شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: این موضوع در دستور کار قرار گرفته است تا از طریق ورود نخبگان بتوانیم ظرفیت کارایی در مجموعه شهرداری را در دستور کار قرار بدهیم که این کار نیز با یک سازوکار مشخص شده و البته با اعلام رسمی انجام خواهد گرفت.

 

شیخ تصریح کرد: یکی دو هفته گذشته در شبکه‌های اجتماعی موضوعی در خصوص برگزاری آزمون برای نیروهای شهرداری تهران مطرح شده بود که این موضوع کاملا کذب بوده و شهرداری هیچ برنامه‌ای را برای برگزاری آزمون برای تعدیل نیروهای این سازمان ندارد چرا که برگزاری آزمون تنها برای جذب نیروها انجام می‌گیرد.

 

وی در ادامه با اشاره به جدا شدن تعدادی از معاونان، شهرداران مناطق، مدیران و روسای سازمانها در دوره گذشته از مجموعه شهرداری بیان کرد: در همین راستا طرحی را در نظر داریم که این افراد به مدت ۳ ماه از زمانی که از پست خود جدا شدند حقوق و مزایای قبلی خود را دریافت کنند که در حال حاضر این کار در دستور کار قرار گرفته است ضمن اینکه پست‌هایی از جمله پست مشاوره و کارشناسی برای این کار پیش‌بینی شده است که برخی از این افراد به عنوان مشاور شهردار و یا مشاورین شرکتها و سازمانها مشغول به کار خواهند شد.

 

وی با تاکید بر این جمله که انسانها دستمال نیستند که دور انداخته شوند و تاریخ مصرف ندارند گفت: باید قدر انسانها را بدانیم و آنها را تکریم کنیم و این در حالی است که از فشارهایی که بنده وارد می‌شود از همین زاویه است اما بنده تلاش خود را خواهم کرد تا حتی‌المقدور به این افراد احترام و از توانایی آنها استفاده کنم.

 

معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران  گفت: با تجربه‌ای که مدیران داشته‌اند تلاش خواهد کرد که از تجربیات آنها برای مشخص شدن چالش‌ها و محل‌های فسادآوری در شهرداری استفاده شود و قطعا از تجربیات این افراد استفاده خواهد شد.

 

وی ادامه داد: مرکز مستندسازی تجربیات در شهرداری تهران را ایجاد کرده‌ایم تا از تجربیات مدیران گذشته برای مدیران شهری فعلی استفاده کنیم.

 

شیخ در ادامه در خصوص آمار نیروهای جذب شده در مجموعه شهرداری تهران بیان کرد: از ۱۰۰ انتصاب اولی که توسط شهردار تهران در مجموعه شهرداری صورت گرفت از نظر سنی ۲۹ درصد افراد بین ۳۰ تا ۴۰ سال، ۴۲ درصد ۴۰ تا ۵۰ سال و ۲۹ درصد بالای ۵۰ سال بودند ضمن اینکه ۴۳ درصد از مدیران شهر تهران محل تولدشان در تهران بوده است.

 

وی افزود: در جذب نیروهای شهرداری تلاش شد از افراد نخبه و دانشگاهی استفاده شود که دانشگاه‌های درجه یک از جمله شریف، علامه، دانشگاه تهران و شهید بهشتی بیشترین سهم را به خود داشتند و دانشگاه آزاد ۴۲ درصد و سایر دانشگاه‌ها ۱۸ درصد سهم داشته‌اند.

 

معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران  در خصوص جذب نیروهای بازنشسته و شرایط جذب آنها در مجموعه شهرداری تهران گفت:‌طبق قانون شهردار تهران به عنوان معادل وزیر و معاونین وی معادل معاون وزیر محسوب می‌شود و در واقع جذب این افراد طبق قانون محدویت و مانعی ندارد، ضمن اینکه به کارگیری نیروهای ایثارگر و جانباز نیز با داشتن سن بازنشستگی در شهرداری مشکلی وجود ندارد.

 

شیخ ادامه داد: عمده مدیران انتخاب شده در این دوره از مدیریت شهری یا قبلا در مجموعه شهرداری فعال بودند و یا هم اینکه و در واقع تلاش شده است که نیروهای جذب شده از داخل شهرداری باشند.

 

وی در ادامه نشست خبری با تاکید مجدد بر تعدیل نیروی انسانی در شهرداری گفت: با توجه به شرایط جامعه و غول بیکاری ما همه این شرایط را در نظر خواهیم داشت  و در راستای ساماندهی نیروی انسانی و افزایش بهره‌وری اقدام خواهیم کرد.

 

معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران  از راه‌اندازی نخستین مرکز آموزش یادگیری شهرداری تهران خبر داد و گفت: این مرکز بزودی در خیابان نواب و علی‌رغم محدودیت‌های مالی راه‌اندازی خواهد شد که یکی از وظایف اصلی این مجموعه آموزش نیروهای انسانی در شهرداری براساس اهداف طراحی شده خواهد بود.

 

شیخ اضافه کرد: یکی دیگر از طرحهایی که مدنظر قرار دارد اجرای نخستین طرح تحول به درخواست شهرداری تهران و با مشارکت کارکنان و شهروندان است که این افراد می‌توانند ایده‌ها و نظرات خود را در خصوص منابع پایدار درآمد شهری ارائه کنند که در حال حاضر ۲ هزار پیشنهاد به معاونت منابع انسانی ارجاع داده شده است که برخی از این پیشنهادات از طریق سامانه ۱۸۱۸ و برخی نیز از طریق فرمهای فیزیکی و پستی به معاونت ارسال شده است.

 

معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه هیچ مزایایی از نیروها و پرسنل شهرداری تهران کاهش پیدا نکرده است گفت: در این بخش نه تنها کاهشی در خصوص مزایا و حقوق نداشته‌ایم بلکه در ماه گذشته رفاهیات تمامی پرسنل در دو نوبت و با تمام تعهدات پرداخت شده است.

 

شیخ افزود: نظم دادن به نظام پرداخت، سیستم تردد پرسنل و ساماندهی منابع انسانی از مواردی است که به طور جدی در دستور کار شهرداری خواهد بود به طوری که متاسفانه تعداد قابل توجهی از پرسنل شهرداری در این مجموعه حضور ندارند اما اقدام به دریافت حقوق می‌کنند.

 

وی تصریح کرد: در گذشته در ۲۲ منطقه تهران ۳۹۴ نفر از افرادی بودند که کارتی را برای ورود و خروج ثبت نمی‌کردند که این آمار هم اکنون به ۵۷ نفر کاهش پیدا کرده است ضمن اینکه در واحدهای ستادی این آمار ۸۰۶ نفر بود که به ۳۸۹ نفر کاهش پیدا کرده است.

 

معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران  گفت: در حال تدوین طرح ساماندهی منابع انسانی شهرداری هستیم و معیارهای دقیق برای این موضوع مشخص شده است که از موارد اشاره شده می‌توان به رعایت انضباط و سلامت اداری اشاره کرد.

 

وی گفت: یکی از ماموریت‌های اصلی مجموعه شهرداری آموزش به نیروهای شهرداری است که با راه‌اندازی مرکز آموزش و یادگیری شهرداری تهران این موضوع در دستور کار قرار خواهد گرفت به طور ی که در گذشته شهرداری از داشتن این مرکز محروم بوده است.

 

شیخ ادامه داد: آموزش به نیروهای شهربان و حریم‌بان یکی دیگر از برنامه‌هایی است که در این مرکز به طور جدی پیگیری خواهد شد و رفتارهای تک تک نیروهای شهربان و حریم‌‌بان باید براساس رعایت حقوق شهروندی باشد.

 

وی افزود: رفتارهای ضد شهروندی تک‌تک نیروها مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و ادامه همکاری شهرداری با نیروهای شهربان و حریم‌بان براساس رعایت حقوق شهروندان خواهد بود.

 

معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران  تصریح کرد: پس از اتفاقی که برای یکی از دستفروشان و کتکاری وی توسط نیروهای شهربان صورت گرفت طی مکاتبه‌ای تذکرات لازم به این مجموعه داده شد.

 

وی با تاکید بر اینکه مدیریت شهری برنامه‌ای برای تفکیک جنسیتی ندارد گفت:در حال حاضر ۱۷ درصد از نیروهای شهرداری بانوان هستند که عمدتا این افراد در فعالیتهای ستادی و محیط‌های امن مشغول به کار هستند.

 

معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران  با اشاره به سیاست مدیریت شهری در جذب نیروی انسانی در شهرداری گفت: قاعدتا کسانی که متخصص، سالم، پاکدست باشند و در راستای مدیریت شهری باشند در مجموعه شهرداری به کارگیری خواهند شد ضمن اینکه توجه به نیروی سازمانی و استفاده از آنها یکی از سیاستهای اصلی مدیریت شهری است.

 

وی با تاکید بر اینکه شهرداری محلی برای تبدیل شدن به ماشین قدرت و سیاست نیست گفت: کما اینکه در دوره گذشته شهرداری به این شیوه بود اما ما تاکید داریم که شهرداری نباید اینگونه اداره شود.