اویل پرایس گزارش داد، گلدمن ساکس درباره روند تعادل مجدد بازار نفت از هر کارشناس و بانک دیگری و حتی از خود اوپک نیز خوش‌بین‌تر است.

گلدمن ساکس انتظار دارد که اشباع عرضه نفت جهانی تا اواسط سال ۲۰۱۸ حذف خواهد شد و خروج اوپک از توافق کاهش تولید که در حال حاضر تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید شده است را تسریع می‌کند.

طبق یادداشت تحلیلگران گلدمن ساکس که در بلومبرگ منتشر شد، روند تعادل مجدد بازار نفت به کمک عواملی مانند رشد درخشان تقاضا برای نفت، در نوامبر ادامه یافت. ذخایر جهانی تا اواسط سال ۲۰۱۸ به تعادل دوباره می‌رسند که به خروج تدریجی اوپک از کاهش تولید منتهی می‌شود.

همچنین این بانک سرمایه‌گذاری آمریکایی انتظار دارد روند بالا رفتن قیمت معاملات تحویل فوری نسبت به قراردادهای تحویل آتی در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ به اوج خود برسد که منعکس کننده محدود شدن عرضه در بازار نفت است.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک هفته گذشته اعلام کرد ذخایر نفت خام در کشورهای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) در نوامبر کاهش یافت و اختلاف با میانگین پنج ساله ذخایر، حدود ۲۰۰ میلیون بشکه از آغاز سال ۲۰۱۷ کاهش یافته است. اوپک و متحدانش نیز پایبندی به توافق کاهش تولید را به ۱۲۲ درصد رسانده‌اند.

با این‌همه حتی اوپک نسبت به گلدمن درباره تعادل مجدد بازار نفت تا اواسط سال ۲۰۱۸ خوش‌بینی کمتری دارد. اوپک در گزارش ماهانه بازار نفت خود اعلام کرد انتظار دارد مازاد ذخایر جهانی تا اواخر سال ۲۰۱۸ به وضعیت تعادل برسند.

تنها دو روز پیش از اینکه اوپک و متحدانش برای تمدید کاهش تولید تا پایان سال ۲۰۱۸ به توافق برسند، گلدمن هشدار داده بود که توافق قطعی نیست. اما پس از اینکه اوپک تمدید توافق را اعلام کرد، گلدمن پیش‌بینی قیمت نفت برای سال ۲۰۱۸ را مورد بازبینی قرار داد و از ۵۸ به ۶۲ دلار برای برنت و از ۵۵ به ۵۷.۵۰ دلار برای وست تگزاس اینترمدیت افزایش داد.

گلدمن در اوایل دسامبر اعلام کرد توافق کاهش تولید اوپک امکان خروج زودتر از توافق کنونی به جای زمان مقرر را در نظر گرفته است و با پایبندی کامل برای مدت طولانی‌تر و خروجی تدریجی از توافق، این عزم در پیش‌بینی ما از میزان عرضه منعکس شده است.

و در اواخر دسامبر این بانک همچنان بر این باور است که احتمال خروج زودتر از توافق کاهش تولید وجود دارد و پیش‌بینی قیمت برنت برای سال ۲۰۱۸ را همچنان ۶۲ دلار حفظ کرده است.

گلدمن یکی از خوش‌بین‌ترین‌ها در میان بزرگترین بانک‌ها بوده است. بانک "جی پی مورگان" هم با اشاره به عوامل عرضه و تقاضای قوی، نسبت به دورنمای بازار نفت خوش‌بین بوده است اما بانک‌های سیتی گروپ و بارکلیز به این اندازه خوش‌بین نبوده و اعلام کرده‌اند که رشد تولید نفت شیل آمریکا ممکن است خوش‌بینی کنونی بازار را معکوس کند.

مایکل کوهن، مدیر تحقیقات بازارهای انرژی در بارکلیز اخیرا اظهار کرد: اختلالات غیرمنتظره در عرضه مانند تعطیلی خط لوله فورتیز در حال حاضر از قیمت‌های نفت پشتیبانی کرده است اما در سال ۲۰۱۸ عوامل موقتی زیادی رفع خواهد شد و میزان عرضه دوباره از تقاضا فراتر رفته و سطح ذخایر بالا خواهد رفت.

گلدمن ساکس ممکن است منتظر خروج زودتر از موعد تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک از توافق کاهش تولید باشد اما اوپک و شرکایش هنوز درباره استراتژی خروج حرفی به میان نیاورده‌اند.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان چند روز پس از توافق تولیدکنندگان برای تمدید مدت کاهش تولید گفت: تصور ما بر این است که دورنمای زمانی که بازار به تعادل می رسد در ژوئن روشن خواهد شد و در آن زمان به اینکه چه کاری در سال ۲۰۱۹ انجام می‌دهیم فکر خواهیم کرد.

بر اساس اظهارات منابع آگاه، اکنون گفته می‌شود اوپک سرگرم کار روی نوعی استراتژی خروج است.